Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KIESZENIE TOMKA KAWIAKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 18 min

Film o polskim rzeźbiarzu i jego rosnącej karierze światowej. Krytycy nazwali Tomasza Kawiaka, podpisującego swe prace Tomek Kawiak, kronikarzem cywilizacji schyłku XX wieku. Jego odlewane w brązie rzeźby znaleźć można w prestiżowych galeriach Europy i Stanów Zjednoczonych. Urodził się w 1943 roku w Lublinie. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, a potem - jak wielu artystów - udał się do Paryża. Sprzątał, roznosił gazety, malował na Montmartrze portrety zamożnych turystów. Zarabiał w ten sposób na opłacenie studiów w paryskiej akademii, którą ukończył kosztem wielu wyrzeczeń. Odniósł sukces. Potem przez 14 lat był profesorem Instytutu Artystycznego w Orleanie. Ostatecznie osiadł w St. Antoine de Grass. W swoich pracach, jak mówi, pokazuje symbole epoki. Jego zdaniem, tak jak dla cywilizacji greckiej symbolem była tunika, tak dla nas są nim dżinsy. Te zaś mają kieszenie. Pokazuje więc kieszenie i ich zawartość: także symboliczne przedmioty, zupełnie różne - w zależności od tego, kto daną parę spodni nosi. W filmie Tomek Kawiak opowiada o swym życiu, karierze, poglądach na sztukę, sposobach utrzymania się na rynku, swoich technikach, przejściu od brązu do form ceramicznych. Uzupełnieniem słów artysty jest prezentacja jego rzeźb, a także zdjęcia z wernisażu w Nicei i pracowni - podczas szkicowania projektu, przygotowywania formy, woskowania i odlewania dzieła w brązie. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:02:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.