Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRAKÓW. MOJE MIASTO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 55 min

Wawel, to "suche, wzniesione miejsce wśród wód i mokradeł". Wapienne wzgórze wyrastające ponad bagnami i rozlewiskami Wisły od tysiącleci służyło ludziom. W załomach i pieczarach chronili się ongiś paleolityczni myśliwi, potem na pagórku stanęła osada celtycka, w ósmym wieku na szczycie wyrósł gród mitycznego księcia Wiślan - Kraka. Po następnych stu latach Wzgórze Wawelskie było już gęsto zabudowane. Z końcem pierwszego millenium odgrywało rolę ośrodka władzy politycznej i kościelnej. Na Wawelu rezydowali Bolesław Chrobry i Mieszko II. A wokół zamku szybko wznosiło się i zmieniało miasto. Na romańskich fundamentach stawały gotyckie budowle, obrastały renesansowymi gmachami. Stoją w nadwiślańskim grodzie do dziś. Średniowieczne najazdy i nowożytne wojny wraz z tą ostatnią - najokrutniejszą i najbardziej niszczącą - nie zadały Krakowowi zbyt dotkliwych ran. Nie naruszyły jego materialnej i duchowej tkanki. Czemu nie podołali Tatarzy i hitlerowcy, spróbowała potem ludowa władza. W Krakowie nie udało się komunistom sfałszować wyników referendum 1946 roku. Krnąbrny gród został ukarany. Tuż u krakowskich bram powstała Nowa Huta - ogromny kombinat metalurgiczny i nowe, robotnicze miasto. Jego mieszkańcy mieli stanowić proletariacką przeciwwagę dla reakcyjnych mieszczuchów. Z ambitnych planów niewiele wyszło. Nowohucianie szybko zarazili się miazmatami promieniującymi z Krakowa. Niestety, w drugą stronę płynęły z kominów trujące wyziewy. Wiekowe budowle obrosły liszajami, barwne polichromie wyblakły, wapienne rzeźby zaczęły się rozpuszczać. Święci tracili twarze, anioły - skrzydła. Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ulżył także środowisku. Dziś ulice starego Krakowa kipią życiem. Rozbrzmiewają gwarem głosów w różnych językach świata. Realizatorzy filmu próbują uchwycić okiem kamery nieuchwytną "duszę" miasta. Wędrują ulicami i zaułkami, przechadzają się po rynku, słuchając hejnału rozbrzmiewającego z Wieży Mariackiej. Wspinają się na wawelskie wzgórze, by obejrzeć zamkowe dziedzińce i katedrę - miejsce namaszczenia i wiecznego spoczynku polskich królów. Zaglądają do licznych kościołów, muzeów i teatrów, wstępują na dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego, odwiedzają słynne krakowskie kawiarnie. Oczywiście, nie wszystkie. Na takie przedsięwzięcie potrzeba by wieloodcinkowego serialu. Zatrzymują się na Kazimierzu, będącym przez wieki ważnym centrum europejskich Żydów. Dla ogromnie zaniedbanej, zdewastowanej, walącej się w gruzy dzielnicy nadeszły pomyślniejsze czasy. Kilkusetletnie budowle znowu nabierają blasku. Przypominają miejscowym i turystom o tym, że Kraków jest dziełem różnych nacji: Polaków, Niemców, Włochów, Żydów. Jedną z kulturalnych stolic Europy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:13:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor