Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BALLADA O LAMPART DOROCIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 29 min

W górach żyje się ciężko, ale zima jest tam szczególnie trudna, zwłaszcza dla starej kobiety. Droga do sklepu wydaje się nie mieć końca. Trzeba więc od razu przydźwigać do chaty cztery bochenki chleba, żeby starczyło na dłużej. A chata jest nędzna i nędzne jest w niej wszystko: meble, sprzęty, piec i garnki na nim. Kiedyś jeszcze mogła krzątać się po domu i obejściu. Teraz nie ma już sił, nieco bezradnie walczy więc z pochłaniającym wszystko chaosem rzeczy. I wszędobylskimi kurami, które musiała na zimę wziąć do izby, by razem przeżyły trudny czas.Na ścianach muzeum obrazy: przysadziste anioły w ciemnoniebieskich sukmanach, dumny książę Kazimierz, zastępy świętych, Chrystus, stacje Męki Pańskiej. Każdy jej dzień teraz - w tym opuszczeniu, samotnej starości bez wsparcia - jest swego rodzaju drogą krzyżową. Stara się ją przejść z godnością. Sękatymi, spracowanymi, obolałymi dłońmi rąbie drewno na podpałkę. Drepcze po węgiel leżący w niewielkiej pryzmie na podwórku. Przygotowuje karmę dla skromnego inwentarza. Dorota Lampart ma z górą osiemdziesiąt lat. W młodości - wspomina - była piękna, wszyscy jej to mówili. To prawda. Kiedy odgarnia z czoła grubą chustę, w pooranej zmarszczkami twarzy widać ślady tamtej urody. Zwłaszcza kiedy już przewalczy dzień i w drugiej, nieogrzanej izbie zgrabiałymi dłońmi sięgnie po farby.Hanna Kramarczuk towarzyszy starej kobiecie przez cały dzień, słuchając jej opowieści o trudach życia. Oko kamery obserwuje ją bacznie. Nie ma w tym jednak wścibstwa, lecz współczucie, sympatia i troska. A także nie pozbawione wyrzutu zdumienie: oto obrazy malarki ludowej Doroty Lampart znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Warszawie, w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, ona zaś żyje w opuszczeniu i uparcie tworząc kolejną pracę pochyla się nad byle jakim papierem, marząc o malowaniu na płótnie olejnymi farbami.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1989
  Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych)-Grand Prix
2017.02.11 03:14:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency