Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GORĄCZKA SOBOTNIEGO POPOŁUDNIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 44 min

Kiedy Jerzy Żydek grał w "Ruchu" Radzionków, wszystko było inaczej. Piłkę w drużynie kopali górnicy, amatorzy. Na treningi chodzili po szychcie. Mieli bardzo skromne boisko, na którym dziś jest targ. I nie mogli wyjść z III Ligi. Teraz to co innego. Amatorami są już tylko chłopcy, rozgrywający krzykliwe mecze na podwórkach. W "Ruchu", który wspiął się do I Ligi, grają zawodowcy. A Jerzy Żydek jest gospodarzem stadionu. Dba, by sprzęt był w porządku, kostiumy w komplecie, murawa przygotowana do meczu, linie pięknie wymalowane i piłki odpowiednio napompowane. Pomagają mu w tym koledzy z dawnej drużyny - społecznie, bo klub cienko przędzie. Inni wierni kibice też go sponsorują jak mogą. Na przykład miejscowy piekarz dostarcza ciasto do klubowego bufetu, a restaurator - ku przerażeniu żony - zaprasza zawodników po meczu, by karmić ich i poić na swój koszt. W Radzionkowie piłką nożną interesują się niemal wszyscy. "Ruch" to ich duma. Jego sukcesy są chyba jedynym powodem do radości w rzeczywistości budzącej lęk o przyszłość. Z miejscowej kopalni stopniowo zwalnia się górników, aby ją ostatecznie zlikwidować, bo - jak mówi dyrektor - nie ma żadnych przesłanek, by zakład dalej funkcjonował. Młodzi nieco bezradnie zastanawiają się w co i jak zainwestować odprawy. Starzy martwią się o ich przyszłość. Ale kiedy "Ruch" rozgrywa mecz na swoim stadionie, na bok idą smutki. Wszyscy gnają na trybuny przystrojeni jak na prawdziwych kibiców przystało. Zwłaszcza niegdysiejsi piłkarze, starsi panowie z brzuszkami, dobierają odpowiednie nakrycia głowy, szaliki i inne gadżety. Aneta zaś tak kocha swoją drużynę, że prosto od ołtarza radośnie jedzie z Michałem na stadion, choć on odejdzie z kopalni, ona spodziewa się dziecka, wesele pochłonie mnóstwo pieniędzy i do tego nie mogą znaleźć mieszkania na nową drogę życia. Jerzy Żydek natomiast marzy. Nie spodziewał się, że zostanie gospodarzem pierwszoligowej drużyny. Skoro się to jednak stało, dlaczego nie miałby zostać gospodarzem drużyny grającej w Mistrzostwach Europy? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.05.01 00:11:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski