Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z MATKĄ W SERCU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 50 min

Na warszawskim Żoliborzu, w jednym z domków oficerskich u zbiegu ul. Promyka i Gomółki, przed wojną mieszkała rodzina Stelmachowskich. Po wojnie domek zajęli nowi lokatorzy. Po latach córka Stelmachowskich, Aleksandra Wysocka, kupiła mieszkanie w sąsiednim domu, aby być blisko rodzinnego gniazda. Co z niego wyniosła, że stało się jej tak drogie? W filmie, wraz z mężem Krzysztofem, stara się odpowiedzieć na to pytanie. W 1939 roku miała zaledwie 8 lat. Pożegnała ojca, oficera sztabowego, który po klęsce wrześniowej z grupą kolegów wyjeżdżał z Polski, by już nigdy nie zobaczyć córek i żony. Została ze starszą siostrą pod opieką matki, która przeprowadziła dziewczynki przez piekło. Przed nawałą niemiecką uciekła z nimi na kresy. Chroniąc przed Rosjanami, przywiozła z powrotem do Warszawy. Tu poświęciła się potrzebującym pomocy. Jej dom stał się azylem dla Polaków, Żydów, Anglików - ukrywała ich, żywiła i pomagała w pracy konspiracyjnej. Z opowieści Aleksandry i Krzysztofa Wysockich wyłania się postać kobiety mądrej, odważnej, dobrej i pięknej. Oboje zawdzięczają jej wiele. Matka ukształtowała ich na ludzi uczciwych, lekarzy - głęboko oddanych swojej profesji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego