Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PTASIE KOLONIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • 25'

Kormorany mają intrygujący zwyczaj. Zjawiają się licznymi grupami tam, gdzie w niższych partiach drzew, rosnących nad brzegami jezior, zagnieździły się już czaple siwe. Podkradają im budulec i w wyższych partiach drzew klecą z niego własne gniazda. Są w tym działaniu tak bezwzględne, że w końcu zmuszają czaple do opuszczenia miejsca, które sobie wcześniej wybrały, i zostają jedynymi gospodarzami założonej w ten sposób kolonii lęgowej. Co jednak zmusza kormorany, by na czas gniazdowania, składania jaj, wysiadywania ich i wychowywania młodych, skupiać się w grupy liczące dziesiątki par? Co skłania do tego także inne ptaki? Autorzy filmu szukają odpowiedzi na to pytanie podglądając kolonie lęgowe, a poszukiwania te zaczynają w miejscach odludnych, by stopniowo - jak ptaki - zbliżać się w bezpośrednie sąsiedztwo ludzkich siedzib. Najpierw zatem podpatrują kormorany, następnie mewy śmieszki i mewy pospolite, rybitwy i rybitwy białoczelne, jaskółki brzegówki, kwiczoły, kawki - zatykające swymi gniazdami przewody kominowe i wentylacyjne budynków - i gawrony, które potrafią osiedlić się w samym centrum miasta. Do jakiego wniosku prowadzą ich te obserwacje? Wszystko wskazuje na to, że gromadzenie się w kolonie zapewnia bezpieczeństwo terenu lęgowego. Z drugiej jednak strony, tak duża liczba ptaków skupionych w jednym miejscu przyciąga drapieżniki. Ornitolodzy nie dają jednoznacznej odpowiedzina to pytanie. Warto zobaczyć ten film, by posłuchać ich hipotez oglądając bardzo piękne zdjęcia i sceny z ptasiego życia, które bez odpowiedniego przygotowania niezwykle trudno dostrzec podczas wypraw za miasto czy wakacyjnych wędrówek.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor