Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANTYGONA W STODOLE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1974
 • Barwny, 18 min

Kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Kątach w powiecie Ryki w bardzo oryginalny sposób spędzają wieczory. Ku niezadowoleniu mężów wcale nie zajmują się wyszywaniem, racjonalnym wyżywieniem albo też darciem pierza czy innymi pożytecznymi sprawami. One zajmują się teatrem. Po całych dnia wypełnionych ciężką pracą w gospodarstwach i na roli, co wieczór spotykają się we młynie na próbach. Uczą się monologów, piosenek, a przede wszystkim przygotowują inscenizacje "Antygony" Sofoklesa i "Eugeniusza Oniegina" Puszkina. Mają kłopoty z obsadą: w ich amatorskim teatrze nie grają mężczyźni. Potrafią jednak poradzić sobie i z tym. Kiedy już zaczęły przygotowywać stodołę Regułów do przedstawienia, w czym wreszcie pomogli im mężczyźni, zjawili się strażacy. Komendant oświadczył, że nie będzie żadnego przedstawienia, bo stodoła nie odpowiada przepisom przeciwpożarowym. Przekonani przez obrotne gospodynie, w końcu ulegli i obiecali, że przyjdą na przedstawienie dopilnować, by nikt nie zaprószył ognia. W tej sytuacji wreszcie mogły wywiesić na płotach i drzewach zaproszenie na majowy wieczór z teatrem, poprzedzony ludową zabawą. Tamara Sołoniewicz nie komentuje nawet słowem poczynań swoich bohaterek. Po prostu obserwuje ich działania - konsekwencję, upór, śmiałe dążenie do celu, pokonywanie przeciwności - i pokazuje z ogromną sympatią i uznaniem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1974
  Lublin (Ogólnopolski Festiwal Filmów Rolniczych)-I Nagroda
  VI Ogólnopolski Festiwal Filmów Rolniczych - Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds Radia i Telewizji w kat. filmu telewizyjnego
 • 1975
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Brązowy Lajkonik
2017.02.11 03:14:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski