Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĄŻNICA NARODOWYCH PAMIĄTEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992

Biblioteka Polska w Paryżu powstała w 1838 roku z inicjatywy Juliana Ursyna Niemcewicz, Adama Czartoryskiego, Karola Kniaziewicza i Karola Sienkiewicza. W 1854 roku jej zbiory przeniesiono do gmachu na wyspie św. Ludwika, gdzie książnica znajduje się do dziś. Jest własnością Towarzystwa Historyczno Literackiego, powołanego zresztą po to, by sprawować nad nią pieczę. Początek bibliotece dały zbiory Karola Sienkiewicza, niestrudzonego zbieracza książek, rękopisów i innych polskich pamiątek. On też został jej pierwszym dyrektorem. Od jego czasów zasoby biblioteki wzbogaciły się niepomiernie i stale rosną. Pod jej dach trafiają nie tylko książki, także dzieła sztuki - dary polskich artystów działających na emigracji. Dziś jest największą w Europie Zachodniej polską placówką wyspecjalizowaną w literaturze, historii i sztuce XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

DZIEJE (1)

  • Część
  • 35'

W pierwszym z trzech odcinków dokumentalnego cyklu poświęconego Bibliotece Polskiej w Paryżu autorki przypominają jej dzieje od momentu powstania - kiedy była szańcem służącym sprawie narodu pozbawionego państwowości - do naszych czasów. A teraźniejszość nie jest zbyt łaskawa dla tej zasłużonej dla kultury narodowej placówki. Jej gmach, niegdyś tak piękny, z braku funduszy popadł w zaniedbanie. Brakuje też miejsca na gromadzenie woluminów i eksponatów ciągle przekazywanych książnicy przez rodaków.

ZBIORY (2)

  • Część
  • 31'

W drugiej części cyklu poświęconego Bibliotece Polskiej w Paryżu autorki opowiadają o jej zbiorach, pokazując pozycje najcenniejsze i najciekawsze. Zaczynają od starodruków. Są wśród nich m.in. trzy najwcześniejsze wydania dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach ciał niebieskich", kroniki Jana Długosza i Macieja Miechowity oraz "Kazania sejmowe" Piotra Skargi, nigdy zresztą w sejmie nie wygłoszone. Dokonują przeglądu działu heraldyki. Wspominają o bogatej literaturze polskiej i francuskiej z XVIII wieku. Zatrzymują się dłużej w dziale rękopisów, gdzie umieszczono emigracyjne archiwa z okresu zaborów, bogate archiwum misji dyploatycznej powstania listopadowego, rękopisy Mickiewicza ("Dziady" i "Pan Tadeusz") i Chopina, listy Reymonta i Żeromskiego. Ryszard Matura, pracownik biblioteki, przedstawia jej zbiory kartograficzne. Wędrówkę po książnicy Lucyna Smolińska i Barbara Postnikoff kończą w galerii malarstwa, bo jak się okazuje, pod jej dachem zgromadzono nie tylko dzieła pisane i drukowane. W galerii znajdują się głównie obrazy artystów tworzących na emigracji we Francji. Są wśród nich płótna m.in. Jana Styki, Teodora Aksentowicza, Olgi Boznańskiej i Józefa Czapskiego.

2024.03.01 01:26:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.