Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRACH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 23'

Latem 2000 roku członkowie gangu pruszkowskiego sterroryzowali podwarszawski Komorów. Wymuszano haracze, a przedsiębiorcom, którzy nie chcieli ich płacić, podpalano i wysadzano sklepy i domy. Policja i prokuratura były wobec tych zdarzeń bezradne. W tej sytuacji ludzie stracili zaufanie do wszelkich instytucji, mających z urzędu zapewniać miasteczku bezpieczeństwo. Narastał strach. Pod koniec lipca nad bezradnością wzięła górę solidarność. Mieszkańcy zaczęli się organizować. Wynajęli firmę ochroniarską, a o sprawie powiadomili media. W wyniku tych działań w mieście pojawił się specjalny oddział policji z Radomia. Do pracy przystąpiło Centralne Biuro Śledcze, któremu udało się doprowadzić do rozbicia pruszkowskiego gangu. Ujawniono też powiązania części mieszkańców Komorowa ze światem przestępczym. Okazało się, że zleceniodawcami niektórych zamachów byli sąsiedzi poszkodowanych. Dziś w mieście panuje względny spokój. Ucichli bandyci pozostali na wolności. Specjalny oddział policji powrócił do Radomia. Mieszkańcy jednak obawiają się, że spokój nie potrwa zbyt długo. Film Prange-Barczyńskiego nie jest po prostu zapisem tych wydarzeń. Autor stara się odsłonić mechanizm powstawania i przezwyciężania strachu. Przygląda się wyborom moralnym. Pokazuje, jak zdesperowani bohaterowie dochodzą do wniosku, że mając pistolet przystawiony do głowy nie rozważa się etycznego wymiaru płacenia haraczu. Jak próbują iść na skróty. Domagają się broni. Widząc zdemoralizowanych piętnastolatków - którzy oddają się na usługi bandytom, korzystają z ich "ochrony" i u ich boku chcą wejść w dorosłe życie - żądają zaostrzenia kar. Początkowo dostrzegają tylko paraliżujące przejawy zła. W końcu z niechęcią przyznają, że przyczyny tych zjawisk tkwią głębiej: w procesach społecznych, zaniku więzi rodzinnych. Strach, wobec którego wszyscy - bogaci i biedni - wydają się równi, obezwładnia. Ale na szczęście wywołuje też reakcje pozytywne, a najważniejszą jest zjednoczenie członków społeczności przeciw złu i bezsilności. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:14:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych