Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

8 DEKO DO ZŁOTA

 • Tytuł alternatywny: OSIEM DEKO DO ZŁOTA
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 29'

Podniósł taki sam ciężar, co amerykański zawodnik, ale zdobył tylko srebrny medal, bo był od konkurenta o 8 deko cięższy. Pewnie dlatego, że ze zdenerwowania najdał się przed walką bananów. Terazwięc wytrwale ćwiczy, by zmierzyć się z tamtym zawodnikiem jeszcze raz i zwyciężyć. Janusz Wytrykus, choć ukończył Szkołę Specjalną w Grodzisku Mazowieckim, nie umie czytać ani pisać. Jest jednak upośledzony umysłowo w takim stopniu, że może żyć samodzielnie. Co więcej, odkąd w 1998 roku zmarł mu ojciec, a potem matka odeszła do innego mężczyzny, sam opiekował się dwoma braćmi. Nie dał rady. Jednego musiał oddać do domu pomocy społecznej, czego bardzo żałuje. Utrzymuje się wraz z młodszym bratem z 400 zł renty. Dzielnie walczy z nędzną codziennością, a podtrzymuje się na duchu idąc na grób ojca: opowiada mu o swoich troskach i marzeniach. Janusz nie jest sam. Na zawodach sportowych poznał Joannę Bundyrę, niepełnosprawną gimnastyczkę. Nie widują się zbyt często. Dziewczyna mieszka w Tomaszowie Lubelskim i pragnie, by ją przyjęli na zajęcia wasztatów dla niepełnosprawnych. Dwa lata temu złożyła podanie - i nic. A tak by chciała uczyć się piec, gotować i innych zajęć przydatnych kobiecie. Chciałaby też nadal uprawiać gimnastykę, lecz straciła tę możliwość z chwilą ukończenia szkoły. Ma wolne całe dnie i strasznie się nudzi. Janusz jeździ do Tomaszowa, kiedy tylko może. Zazdrości Joannie, że ma normalny dom i dobrych rodziców. Chciałby się z nią ożenić. Nie ma jednak przyzwoitego mieszkania, pieniędzy, pracy. Czasem Joanna pisze do niego. Listy czyta mu Edwin Nartonowicz, który w życiu chłopaka odegrał ogromną rolę. Jest trenerem. Wciągnął go w sport. Kazał podnosić ciężary. Uchronił przed stoczeniem się na dno. Dzięki niemu Janusz wyjechał do Stanów Zjednoczonych na X Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, gdzie zdobył srebrny medal. Trener Nartonowicz usiłuje pomóc Januszowi. Nie jemu jednemu. Ma w okolicach Grodziska Mazowieckiego innych podopiecznych ze Szkoły Specjalnej. Żyją w biedzie. Mieszkają w strasznych warunkach. Ich rodzice pijąc uciekają od rzeczywistości i odpowiedzialności. A oni wieszają na ścianach całe pęki medali. Kto jednak słyszał o ich osiągnięciach, o sukcesach i wielkoduszności ich trenera? Kogo w Polsce interesują niepełnosprawni sportowcy? Kto chce słuchać o ich życiu, pragnieniach, kłopotach? Kto chce wiedzieć, że w ogóle są jacyś upośledzeni umysłowo? Janusz swoją sytuację postrzega inaczej. Uważa, że jest jak wszyscy inni. Mówi, że przecież każdemu czasem zabraknie 8 deko, tak jak jemu. Jego 8 deko to mieszkanie, pieniądze i praca, której po ukończeniu szkoły specjalnej nie może dostać.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Banku PBG Grupa PKO SA
2017.02.11 03:15:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski