Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z ZIEMI SZKOCKIEJ DO POLSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • 24 min

W roku 1941 Pierwszy Pułk Artylerii Polowej Samodzielnej Brygady Strzelców stacjonował w Newport w Szkocji. W świetlicy baterii wisiała fotografia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, do której żołnierze byli bardzo przywiązani. Niestety, fotografia nie była ich własnością, w każdej chwili mógł zgłosić się po nią właściciel. Ówczesny dowódca baterii, major Władysław Passendorfer, zadecydował, że należy zrobić kopię obrazu. Zadanie to powierzył podchorążemu Edwardowi Chylińskiemu, który w cywilu był malarzem. Początkowo miał to być mały obrazek, z czasem projekt zaczynał się zmieniać, w efekcie po kilku miesiącach pracy powstał ołtarz polowy - w środku Czarna Madonna, a po bokach, w zamykanych ramionach, polski biały orzeł i lew szkocki. Twarze Madonny i Dzieciątka Chyliński namalował olejnymi farbami na miedzianej blasze. Koronę, koszulkę i ramę wykuł i wymodelował w pozłacanej, miedzianej blasze dowódca baterii. Drewniane elementy tryptyku wycięte zostały w politurowanym mahoniu, a cały ołtarz zbiegiem okoliczności umieszczony został na polskiej dykcie. Początkowo major Passendorfer sam finansował prace nad ołtarzem, później żołnierze samorzutnie przeznaczali na jego ukończenie część swoich poborów. W maju 1941 roku ołtarz był już gotowy. W listopadzie odbyło się jego uroczyste poświęcenie. Żołnierze ślubowali, że dowiozą go do ojczyzny, by "złożyć go w jakimś kościółku zrujnowanym przez najeźdźcę". W 1947 roku Władysław Passendorfer, w stopniu podpułkownika wrócił do Polski. W ładowni statku, którym płynął, znajdował się tryptyk, a w kajucie oficerskiej wota, którymi był obwieszony. Był wśród nich krzyż Virtuti Militari, który Passendorfer otrzymał za wojnę 1920 roku. Zgodnie z wolą swoich żołnierzy pułkownik ofiarował ołtarz kardynałowi Sapieże. Kardynał polecił umieścić go w nawie głównej kościoła Mariackiego, która stała pusta po zrabowanym przez Niemców ołtarzu Wita Stwosza. W listopadzie 1949 roku wierni na ramionach przenieśli tryptyk do małego wiejskiego kościółka w podkrakowskich Zielonkach, gdzie znajduje się do dziś. Co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, odbywa się tam odpust, w czasie którego przybyli odmawiają modlitwy za poległych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Film zrealizował syn Władysława Passendorfera, Jerzy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.07.19 23:54:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl