Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARIA KUNCEWICZOWA. WSPOMNIENIA O LUDZIACH, KSIĄŻKACH I ZDARZENIACH

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 68 min

Nieżyjąca już znana pisarka, eseistka i tłumaczka literatury angielskiej oraz rosyjskiej, autorka m.in. powieści "Cudzoziemka", "Klucze", "Zmowa nieobecnych", "Gaj oliwny", "Tristan 1946", zbiorów opowiadań "Dwa księżyce" oraz "W domu i w Polsce", szkiców "Dyliżans warszawski" czy "Don Kichote i niańki", wspomina swe życie, ludzi, którzy wywarli na nią szczególny wpływ, swe książki i okoliczności ich powstania, źródła inspiracji i tajemnice warsztatu literackiego.
Ten film powstał w Kazimierzu Dolnym - w porośniętych drzewami wąwozach, na cmentarzu, w kinie "Wisła", przede wszystkim zaś w domu Marii Kuncewiczowej, jeszcze za jej życia. Mówi w nim, że już nie wie, w której skórze czuje się lepiej: pisarki czy "oprowadzacza" po domu, w którym oboje ze zmarłym w 1984 roku mężem nagromadzili wiele przedmiotów i obrazów ze wszech miar godnych zademonstrowania. Na przykład unikatowy, bardzo osobliwy piec kaflowy, który dzięki wiedzy amerykańskiego gościa okazał się bardzo cenną ceramiką huculską, obrazy Nikifora, piękna płachta turkiestańska odkupiona przez Jerzego Kuncewicza od Jana Marii Salińskiego, kiedy ten znalazł się w finansowych tarapatach. Jest szafa z książkami autorstwa obojga Kuncewiczów, Jana Józefa Szczepańskiego - ciotecznego brata pisarki oraz Piotra Kuncewicza, który wcześniej nazywał się Mazurek, a jest siostrzeńcem Jerzego. Są rodzinne portrety. I namalowana w czasie wojny w Londynie akwarela pędzla Topolskiego, przedstawiająca syna pisarki, Witolda, w marynarskim mundurze, który włożył jako siedemnastolatek, by walczyć z Niemcami na pokładzie okrętu podwodnego. Pisarka wędrując po domu przedstawia wszystkie te "eksponaty", opowiada ich historię, wspomina swoje życie, szczególne w nim wydarzenia i małżeństwo z Jerzym Kuncewiczem, którego stratę odczuła niezwykle boleśnie, a nie mogąc się z nią pogodzić, zaczęła pisać "Listy do Jerzego". Podczas tych opowieści niespodziewanie odwiedza ją syn, który na stałe osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest biznesmenem, a także przyjaciółka Helena Zaworska, Ewa Wiśniewska - odtwórczyni roli Róży w filmowej wersji "Cudzoziemki" - i Zofia Kucówna, która zaprzyjaźniła się z pisarką podczas swoich pobytów w Kazimierzu. Wspomnienia i opowieści Marii Kuncewiczowej dopełnia lektura fragmentów "Listów do Jerzego", "Fantomów", "Przeźroczy" i "Odkrycia Patusanu", a także relacja z premiery filmu "Cudzoziemka", którą specjalnie zorganizowano w kazimierskim kinie "Wisła", a także krótki fragment "Dni powszednich państwa Kowalskich". To słuchowisko radiowe w odcinkach - pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie - które Maria Kuncewiczowa napisała w 1938 roku.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
  w kategorii; Film dokumentalny i reportaż; za rok 1987
2021.09.11 00:19:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych