Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"HEWELIUSZ"

w CZARNY SERIAL

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny. 23 min.

14 stycznia 1993 roku na Morzu Bałtyckim zatonął "Jan Heweliusz", polski prom kolejowo-samochodowy. Tragedia wydarzyła się niedaleko wyspy Rugii, zaledwie 40 kilometrów od brzegu. Prom płynął ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. Opuścił port 13 stycznia o godzinie 23.30. W nocy, około 3.30, na morzu rozpoczął się gwałtowny sztorm. Prędkość wiatru dochodziła do 160 km na godzinę. Prom przepływał właśnie koło północno-zachodniego cypla Rugii. Kapitan zdecydował się na ustawienie go dziobem w kierunku fal. Pół godziny później wydał rozkaz opuszczenia promu. Załoga bezskutecznie usiłowała zdjąć szalupy. Nadano sygnał S.O.S. Odebrała go stacja na Bornholmie, prom "Nieborów" i Arkona Radio. Przechył sięgał już wówczas 70 stopni. Sygnał z "Heweliusza" odebrał również prom "Mikołaj Kopernik". Około 5.15 "Nieborów" i "Kopernik" przystąpiły do akcji, wkrótce dołączył do nich niemiecki holownik ratowniczy "Arkona" i polski "Huragan". O 5.50 "Heweliusz" przewrócił się stępką do góry. O 7.00 do akcji włączyły się helikoptery. Około godziny 11 prom zatonął. Była to jedna z największych i najtragiczniejszych katastrof w historii polskiej floty. Z 64 osób, które znajdowało się na pokładzie, 55 zginęło. Większość z nich zmarła na skutek wyziębienia organizmu lodowatą wodą. Spośród 35 pasażerów nie ocalał nikt. Uratowano tylko 9 członków załogi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych