Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

URODZIŁAM SIĘ WE WŁAŚCIWYM CZASIE...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 34'

Urodziła się we Lwowie, jak mówi - we właściwym czasie. Dzieciństwo i młodość dane jej było przeżyć w Warszawie, w dwudziestoleciu odzyskanej niepodległości, w atmosferze euforii i szczęścia. Do tego jeszcze w domu i środowisku, w którym na co dzień obcowało się z kulturą.Stefania Kossowska po ukończeniu gimnazjum pragnęła studiować medycynę. Poszła jednak w ślady ojca, znanego adwokata, i podjęła studia prawnicze. Nie ukończyła ich. Zajęła się dziennikarstwem. Najpierw praktykowała w kobiecym "Bluszczu", potem w "ABC" i "Wieczorze warszawskim". Na koniec trafiła do "Prosto z mostu" Stanisława Piaseckiego, skąd na początku 1938 roku wyjechała na kilka miesięcy do Włoch jako korespondentka. Tam, w Taorminie, poznała artystę malarza Adama Krassowskiego, za którego wyszła za mąż, już w Polsce, pod koniec tegoż roku. Wojna ich rozdzieliła. Jego wywieźli Rosjanie. Ją los rzucił do Rumunii, a potem przez Paryż do Londynu, gdzie żyje do dziś. Początkowo pracowała w różnych agendach polskiego rządu na wychodźstwie. Współpracowała z radiem Wolna Europa i polską sekcją radia BBC. Stale pisywała do londyńskich "Wiadomości". W końcu została naczelnym redaktorem tego znaczącego na emigracji pisma. Prowadziła je aż do jego zamknięcia w styczniu 1981 roku. Wydała też kilka książek, m.in. "Od Herberta do Herberta", "Galeria przodków", "Jak cię widzą tak cię piszą", "Mieszkam w Londynie". W filmie Stefania Kossowska wspomina atmosferę domu rodzinnego, pierwsze lektury, gimnazjum, rodziców, początki pracy zawodowej, pobyt we Włoszech. Opowiada o wojennych dziejach męża i swoich, o szczęśliwym spotkaniu się w Anglii po latach i emigracyjnym życiu, pracy i ludziach, których znała. Wyjaśnia też dlaczego, choć po 1989 roku zmieniła się sytuacja polityczna, nie przyjechała do Polski i nie ma zamiaru tego zrobić.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl