Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN GWALBERT PAWLIKOWSKI

w ZDOBYWCY KARPAT

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 24 min

Sylwetka jednego z pionierów taternictwa, miłośnika i znawcy polskich gór, rzecznika ochrony przyrody, obrońcy podhalańskich tradycji i folkloru. Jan Gwalbert Pawlikowski jako młody chłopak wsławił się zdobywaniem tatrzańskich szczytów - jako pierwszy, wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką, wszedł na szczyt Mnicha. Szybko pogarszający się wzrok uniemożliwił mu kontynuowanie pionierskich wypraw. Pawlikowski całym sercem zaangażował się w działalność Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego rozprawa z 1913 roku "Kultura a natura" stworzyła podstawy dla działalności ruchu ochrony przyrody w Polsce. Był tez autorem tekstu pierwszej ustawy o ochronie przyrody uchwalonej przez sejm II Rzeczpospolitej w 1934 roku. Rodzina Pawlikowskich mieszkała w zbudowanym według projektu Stanisława Witkiewicza "Domu Pod Jedlami". Wszyscy jej członkowie byli miłośnikami Podhala i angażowali się w sprawy kluczowe dla swego regionu. W setną rocznicę zbudowania "Domu Pod Jedlami" z całego świata zjechali się potomkowie Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Autorzy filmu rozmawiali z uczestnikami tego rodzinnego zjazdu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.07.30 10:29:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl