Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA PEWNEJ BUDOWY, CZYLI DOM WARIATÓW

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 25'

Film prezentowany w cyklu "CIĄG DALSZY NASTĄPIŁ".
W 1979 roku Bogdan Antkowiak, murarz ze wsi Wierzyn, zadziwił sąsiadów i zaskoczył lokalne władze. Postanowił zbudować dom opieki dla starych, samotnych rolników. Budowa trwała długo. Nie obyło się bez przeszkód. Sprawą zainteresowano nawet prokuratora i inspektorów NIK. Po dwudziestu latach Tadeusz Litowczenko, który w przeszłości kręcił o Antkowiaku repotaże, wraca do Wierzyna i Mościszek, gdzie dom jednak stanął. Na jego bramie wisi tablica z napisem Dom Pomocy Społecznej. Są w nim pensjonariusze. Ale Bogdan Antkowiak czuje się oszukany i skrzywdzony. Antkowiak chciał w budowę włożyć półtora miliona zł. Gwarantował pracę swoją i swojej niewielkiej firmy. Budował z materiałów zdobytych w GS i uzyskanych z rozbiórki. We wsi mało kto rozumiał jego intencje, ale lokalne władze podchwyciły inicjatywę i pół roku później postanowiły nadać jej rangę społeczono-polityczną. Powstał społeczny komitet budowy domu dla emerytowanych rolników. Antkowiak miał we własnym zakresie wykonać część prac wartą półtora miliona. Dalej miał budować za środki wyłożone przez władze. Murarz wywiązał się ze swojego zobowiązania w grudniu 1980 roku. Potem już budował za pieniądze przekazane przez Urząd Wojewódzki w Lesznie. Po pewnym czasie do prokuratury wpłynęło doniesienie, że Antkowiak przez zawyżanie rachunków wyłudził od skarbu państwa nienależną kwotę 4 milionów 347 tysięcy zł. Na budowie zjawili się inspektorzy NIK. Nie potwierdzili zarzutów. Przeciwnie. We wrześniu 1984 roku budowę wreszcie zakończono. W domu w Mościszkach nie zamieszkał jednak ani jeden emerytowany rolnik. Utworzono w nim szpital psychiatryczny. Bogdan Antkowiak poczuł się oszukany. Procesuje się z władzami. Za półtora miliona zł. mógł w 1979 roku postawić kilka domków. Chciał jednak zapewnić spokojną starość samotnym i schorowanym rolnikom. Wypełnił swoje zobowiązania, lecz - nie ze swojej winy - nie zrealizował planów. Do tego jeszcze nie ma nic, a jego mała firma zbankrutowała. Myśli więc, by szukać sprawiedliwości w Strasburgu, skoro nie może jej znaleźć w polskich sądach. Tadeusz Litowczenko fragmenty swoich reportaży sprzed dwudziestu lat konfrontuje z teraźniejszością. Odnajduje bohaterów i świadków tamtych wydarzeń. Rozmawia z Bogdanem Antkowiakiem i jego sąsiadami, którzy nadal nie rozumieją intencji murarza. Jego argumentom towarzyszy śmiech pensjonariuszy domu w Mościszkach.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych