Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOMEK (KRÓTKI FILM O PAMIĘCI)

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film biograficzny, Film sportowy
 • 21 min

Sylwetka Tomasza Hopfera, sportowca, niezwykle lubianego prezentera telewizyjnego, sprawozdawcy sportowego, propagatora kultury fizycznej, inicjatora i popularyzatora imprez lekkoatletycznych, m.in. telewizyjnej akcji "Bieg po zdrowie" i Maratonu Warszawskiego. Sport był wielką miłością i pasją Hopfera. W młodości razem z bratem Andrzejem trenował biegi. W latach 50. dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w sztafecie 4 razy 400 metrów. Gdy musiał zrezygnować z wyczynowego uprawiania sportu, poświęcił się propagowaniu aktywnego trybu życia. Na antenie zadebiutował w 1969 roku. Był niezwykle "medialną" osobą: wesoły, otwarty, ciepły, życzliwy ludziom szybko zjednał sobie sympatię widzów. Relacjonował Igrzyska Olimpijskie `72, `76 i `80 oraz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1974 roku. Był duszą niezwykle popularnego "Studia 2" prowadzonego wspólnie z Bożeną Walter, Tadeuszem Sznukiem i Edwardem Mikołajczykiem. Sukces programu był w dużym stopniu jego zasługą. Przekonany, że rodacy prowadzą zbyt leniwy i zasiedziały tryb życia, zachęcał do aktywności fizycznej. By przełamać powszechną niechęć do biegania, pozyskiwał dla swoich inicjatyw ówczesne gwiazdy filmu i teatru. Jednym z jego marzeń było zorganizowanie w stolicy biegu maratońskiego. I cel osiągnął. Pierwszy Maraton Warszawski (wówczas Maraton Pokoju) odbył się w 1979 roku. Przełom lat 70. i 80. był trudnym okresem. W socjalistycznym kraju nie było dziedzin życia, które byłyby wolne od polityki. Tomasz Hopfer był wówczas redaktorem naczelnym redakcji sportowej TVP. Relacjonował Igrzyska Olimpijskie w Moskwie. Czuł ciężar odpowiedzialności za każde słowo, coraz mocniej przytłaczało go bezgraniczne uwielbienie widzów, dawały mu też w kość intrygi zazdrosnych kolegów. Po ogłoszeniu stanu wojennego został wytypowany do prowadzenia programów w mundurze. Odmówił. Napięcia te osłabiły jego system odpornościowy. Niedoleczone zapalenie płuc skończyło się tragicznie. Tomasz Hopfer zmarł w 1982 roku, mając zaledwie 47 lat. W programie znanego polskiego dziennikarza lat 70., niezwykłego człowieka, męża i ojca wspomina najbliższa rodzina - żona Zofia i córka Monika oraz krewni i przyjaciele. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:16:53
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency