Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TANGO - OSCAR DLA ANIMACJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 25'

Kiedy w kwietniu 1983 roku rozdano Oscary, polska prasa, pod presją cenzury, niemal nie wspomniała o wielkim tryumfie Zbigniewa Rybczyńskiego. Oto po raz pierwszy w historii Oscarem uhonorowano Polaka. Rybczyńskiemu przyznano nagrodę w kategorii animacji, doceniając niezwykłą oryginalność i nowatorską formę animacji jego filmu pt. "Tango". Odbierając statuetkę reżyser podziękował "Solidarności", czym naraził się PRL-owskiemu aparatowi państwowemu. Wokół polskiego Oscara zapadło milczenie, które trwało przez kilka lat. Witold Bereś postanowił przypomnieć o najbardziej spektakularnym tryumfie polskiej animacji, która od wielu lat ma ugruntowaną pozycję w świecie kina. "Tango" to film nowatorki zarówno w formie, jak i w sposobie przekazywania treści. Reżyser przedstawił niewielkie pomieszczenie, w którym kłębi się tłum ludzi - starych i młodych, którzy kłocą się, kochają, wchodzą i wychodzą, za czymś gonią. Każdy tańczy swoje tango osobno, nic ich ze soba nie łączy. Z filmu wyłania się niezwykle sugestywny obraz alienacji i osamotnienia jednostki w tłumie, powierzchowności stosunków międzyludzkich, kruchości więzi. Rybczyński zaproponował zupełnie nową estetykę i styl animacji na tyle oryginalny, że został dostrzeżony na arenie międzynarodowej. Polscy twórcy filmów animowanych zyskali uznanie już pod koniec lat 60. W latach 70. i 80. nastąpił wielki rozkwit tej dziedziny sztuki filmowej w naszym kraju.Obecnie, obok Rybczyńskiego, nagrody zdobywają m.in. Aleksandra Korejwo, Piotr Dumała i Aleksander Sroczyński. W programie, o narodzinach i rozwoju polskiej szkoły animacji, o jej najwybitniejszych przedstawicielach oraz o zdobywcy Oscara, Zbigniewie Rybczyńskim, opowiadają: Dorota Terakowska, Krzysztof Kiwerski, Piotr Mucharski, Wojciech Kocołowski i Longin Szmyd.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:27:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.