Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WITOLD GIERSZ. 24/SEK.

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1977
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 14 min

Jeden z najciekawszych polskich twórców filmów animowanych zgodził się gościć u siebie ekipę dokumentalistów. Wizyta trwała 10 godzin. W jej trakcie Witold Giersz opowiadał o swojej pracy, a jednocześnie - by widzowi uzmysłowić jej istotę - wykonywał filmik, wymyślony specjalnie na tę okazję. Na początku swej kariery artystycznej Giersz pracował tradycyjną techniką, jaką był rysunek na taśmie celuloidowej. Już wtedy zastanawiał się nad funkcją plamy. Te rozważania doprowadziły go do wypracowania własnej, oryginalnej techniki: rysunku farbą olejną, który daje efekt głębokiej faktury. Podczas gdy artysta rysuje poszczególne fazy ruchu i utrwala je na taśmie klatka po klatce, realizatorka dokumentu przypomina fragmenty jego obsypanych nagrodami na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmów "Koń", "Czerwone i czarne", "Pożar" i głośnego "Oczekiwania", w którym odszedł od rysunku i ożywił postaci zrobione z papierowych serwetek. Wizytę w pracowni artysty kończy prezentacja filmiku, który tworzył przed okiem kamery. Dziełko trwa kilkadziesiąt sekund. Na jego zrobienie trzeba było dziesięciu godzin. Jest to najlepsza ilustracja istoty animacji, o której Giersz mówi, że wszystko jest w niej możliwe.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.12.12 00:17:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency