Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI TANIEC

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 35'

Zaraz zacznie się bal. Jego uczestnicy schodzą się powoli, a nim usiądą przy stolikach, jeszcze poprawiają przed lustrem fryzury i krawaty. Gdzie indziej trwa już zabawa. Oto bal oficjeli połączony z licytacją na cele charytatywne. Uroczystość wręczenia ministrom Januszowi Lewandowskiemu i Wiesławowi Kaczmarkowi nagród za prywatyzację polskiej gospodarki. Dyskoteka w zawalonym kościele. Ochroniarze "tańczą" trenując na ringu. Roznegliżowane panie walczą w błocie ku uciesze bywalców nocnego lokalu. Bal samotnych, pragnących za wszelką cenę zapomnieć o codzienności. Podniecenie bywalców giełdowego parkietu. Taniec klientów supermarketu. Niesłychane powodzenie koncertów disco polo. Disco polo wszędzie.Także dla osadzonych w więzieniu we Wronkach. Przepełnione sierocińce. Bezdomni na dworcach. Żebracy na ulicach. Jeżdżąc z kamerą po polskich miastach i miasteczkach Beata Postnikoff zaobserwowała wiele przeróżnych scenek i wydarzeń. Niektórych uczestników wyłowiła z tłumu i pozwoliła mówić o sobie. Oto aktor, który wrócił do Polski po 15 latach lektorowania w Radiu Wolna Europa. Emerytka uwielbiająca taniec. Prowadzący dyskotekę. Kobieta zagrożona eksmisją. Inna, która oddała swoje niemowlę do domu dziecka, by zapewnić mu lepszy byt. Cierpiący z powodu samotności i marzący o miłości wychowanek domu dziecka. Wszystkich uważny widz rozpozna na balu, do którego przygotowania autorka filmu pokazywała w jego pierwszych sekwencjach. Tak symbolicznie i nie bez ironii Baeata Postnikoff pokazuje przemiany, jakie dokonały się w Polsce na początku lat 90. i ich skutki. Niejako odpowiada na pytanie, które można było usłyszeć po odzyskaniu przez Polskę wolności: dlaczego nie tańczycie na ulicach? Kluczem do zrozumienia jej intencji są piosenki dobrane do przedstawianych wydarzeń, a zwłaszcza dwie: na początku filmu "Metamorfozy sentymentalne" Jacka Kaczmarskiego" i na końcu - "Kabaret", do której słowa napisała sama.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:17:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman