Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓJ PARYŻ - EWA I GRZEGORZ JAKUBOWSCY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 26'

Grzegorz Jakubowski studiował w Krakowie architekturę, ale zawsze chciał być artystą. W 1981 roku, podróżując autostopem po Europie dotarł do Paryża. To miasto zafrapowało go, wchłonęło. Zapragnął w nim żyć. Nie wrócił do Polski. Choć nie znał francuskiego, przystąpił do egzaminu w prestiżowej Akademii Sztuk Pięknych i został przyjęty. Ukończył studia. Dziś jest znanyn i uznanym malarzem. Ma za sobą wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Eksponował swoje prace w wielu krajach europejskich (także w Polsce) i Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się też konserwacją dzieł sztuki i - jeśli trzeba - dziennikarstwem. W 1984 roku Grzegorz Jakubowski ożenił się z Ewą. Ona także przyjechała do Paryża z Krakowa i również nie znała francuskiego, a w każdym razie nie mówiła w tym języku. Z wykształcenia była psychologiem, lecz zaczęła studiować historię sztuki w Instytucie Sztuki. Dziś pisze doktorat, w którym podjęła próbę opisu działalności polskich artystów we Francji. Jakubowscy wielokrotnie zmieniali paryski adres. Dziś, z synami Bartoszem i Kacprem, mieszkają w VI dzielnicy. Ułożyli sobie życie, wrośli w nowe miejsce i nie myślą o powrocie do ojczyzny, zwłaszcza że Paryż frapuje ich i przyciąga z nieodmienną, magnetyczną siłą. Zresztą po 1989 roku, który przyniósł Polsce radykalne zmiany, Kraków przybliżył się do nich tak bardzo, że już nie czują się emigrantami: mogą przekraczać granice, kiedy zechcą. Bohaterowie filmu opowiadają o swoich drogach do stolicy Francji, pracy, rozlicznych zajęciach, paryskich polonicach i swoich związkach z nimi. Kamera towarzyszy im podczas pleneru, do udziału w którym Jakubowski został zaproszony, i w wędrówkach po mieście. Zagląda do ich mieszkania, pełniącego również funkcję pracowni artysty.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:01:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.