Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZOFIA I WITOLD PARYSCY

w ZDOBYWCY KARPAT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

Na Kozińcu, tuż przy bramie posesji "Domu pod Jedlami", stoi niewielki drewniany dom, w którym niegdyś mieściła się stajnia i wozownia. Od kilkudziesięciu lat mieszkają w nim Zofia i Witold Paryscy, pionierzy polskiego taternictwa, wielcy miłośnicy i propagatorzy zakopiańskiej kultury. Zofia po raz pierwszy przyjechała w Tatry w 1921 roku. Ta podróż była nagrodą za zdanie matury. Góry oczarowały dziewczynę do tego stopnia, że postanowiła związać z nimi całe swoje życie. Powoli z turystki stawała się taterniczką. Wybierała coraz to trudniejsze drogi wspinaczkowe, wędrowała po górach ze znanymi taternikami - Wawrzyńcem Żuławskim, Stanisławem Grońskim, braćmi Bernadzikiewiczami, Tadeuszem Pawłowskim. Pewnego dnia na drodze z Morskiego Oka do Czarnego Stawu spotkała Witolda Paryskiego, swego przyszłego męża. Witold Paryski urodził się w Ameryce, w rodzinie polskich emigrantów. Jego ojciec prowadził w Pittsburgu polską księgarnię. Ulubioną książką małego Witolda był album o Tatrach. Po pierwszej wojnie światowej rodzina Paryskich wróciła do Polski. Zamieszkali w Zakopanem. Witold od razu pokochał góry, zaczął je przemierzać wzdłuż i wszerz. Zbierał nazwy geograficzne i ludowe, sporządzał mapy. Jego opracowania do dziś uważane są za jedne z najlepszych. Należał do TOPR-u, wraz z żoną prowadził szkółkę turystyki i taternictwa. Wspólnie napisali monumentalne dzieło - "Encyklopedię tatrzańską". Zofia Paryska interesowała się botaniką. Jej "Atlas Roślin Tatrzańskich" miał dotąd sześć wydań, napisała też wiele prac z dziedziny ochrony przyrody, etnografii i turystyki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.08.27 11:35:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych