Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIEGIEM BIEGIEM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 41 min

W grudniu 1991 roku Tadeusz Łomnicki rozpoczął w poznańskim Teatrze Nowym pracę nad "Królem Learem". Do premiery nie doszło. 22 lutego 1992 roku aktor zmarł podczas próby. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział, to słowa z szóstej sceny IV aktu: "Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!". Marek Nowakowski obserwował z kamerą poszczególne etapy tej pracy - od pierwszej próby czytanej, przez pierwsze wejście na scenę, dyskusje z reżyserem Eugeniuszem Korinem i tłumaczem Stanisławem Barańczakiem, przymiarkę kostiumu, aż do ostatnich przygotowań przed próbą generalną. Z tego zapisu ostatnich miesięcy życia Tadeusza Łomnickiego, uzupełnionego archiwaliami z fragmentami spektakli i filmów z jego udziałem, realizator tworzy filmowy portret wielkiego aktora. Stara się pokazać jego kunszt, przedstawić poglądy na aktorstwo i sztukę, a także zasygnalizować uwikłania w politykę, by na koniec dociekać, jak te doświadczenia wpłynęły na jego wizję postaci Leara, której ostatecznej realizacji nie dane nam było poznać.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.23 00:57:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego