Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MONGOLSKI ŚLAD

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Betacam ; 19'

Na początku 1990 roku mongolscy opozycjoniści wysłali do Europy delegatów, by nawiązać kontakt z organizacjami, które pomogłyby im doprowadzić do demokratycznych zmian w ich kraju. Egzotyczni delegaci dotarli także do Polski, a pomoc znaleźli m.in. w "Solidarności" - zwłaszcza w Regionie Mazowsze, gdzie odbyli szkolenia, nauczyli się obsługiwać powielacze i przygotowywać ulotki.Wkrótce mazowieccy działacze pojechali do Mongolii wioząc ze sobą niecodzienny bagaż: 700 kilogramów, na które złożyły się m.in. urządzenia poligraficzne. Rosjanie na granicy trochę je zniszczyli, lecz szkody dało się naprawić. W Ułan Bator pojawiły się pierwsze plakaty i ulotki. Ludzie je rozchwytywali - zdumieni, zaskoczeni, zszokowani: nie wiedzieli, co to jest wolność słowa. Dziś Mongolia mozolnie buduje swoją demokrację, a tamte wydarzenia dały początek przyjaźni i wspólnej pracy w grupie międzyparlamentarnej polsko-mongolskiej.Film opowiada o tej przyjaźni. Kamera towarzyszy polskim członkom grupy międzyparlamentarnej podczas ich wizyty w Mongolii. Maciej Jankowski - poseł "Solidarności", Bogdan Borusewicz - poseł UW i Stanisław Brzózka z PSL wspominają swoje pierwsze kontakty z Mongołami. Dasheng Mergenbileg - konsul Ambasady Mongolii w Warszawie i Adya Gambartar - wiceprzewodniczący Mongolskiej Partii Socjaldemokratycznej, obaj świetnie mówiący po polsku, opowiadają o swoich kontaktach z naszym krajem. Ten pierwszy tłumaczył dla mongolskiej telewizji dialogi seriali "Janosik" i "Zmiennicy", a jego wujek - w przeszłości student krakowskiej AGH - przekladał "Czterech pancernych" i "Stawkę większą niż życie". Okazuje się, że Mongołowie znają Polskę przede wszystkim z tych filmów. Choć to już się zmienia, o czym może świadczyć wizyta parlamentarzystów w szkole, w której mongolska młodzież uczy się polskiego.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:17:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego