Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓTKA SERIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 26 min

W sierpniu 1982 roku, w rocznicę podpisania tzw. porozumień gdańskich, w wielu miastach w Polsce odbyły się wielotysięczne demonstracje. Był to czas stanu wojennego. Przeciwko demonstrującym skierowano milicję i oddziały ZOMO. W Lubinie, centrum zagłębia miedziowego w zachodniej Polsce, padły strzały. Zginęło trzech demonstrantów. W wydarzeniach tych uczestniczył Krzysztof Raczkowiak, wówczas fotoreporter legnickiej gazety. Wykonał serię zdjęć. Na jednym z nich utrwalił sylwetki sześciu mężczyzn. Jeden, w okularach, biegnie przodem, za nim - czterej inni, niosący za ręce i nogi bezwładne ciało szóstego. Zdjęcie ludzie dobrej woli wywieźli za granicę. Obiegło zachodnią prasę. Wielokrotnie było publikowane w polskich wydawnictwach podziemnych. Jest ono swego rodzaju bohaterem filmu Grzegorza Brauna, który dociera do autora fotografii i próbuje odszukać uwiecznionych na niej mężczyzn. Jednym z wątków dokumentu jest też przypomnienie toczącego się od lat procesu w sprawie lubińskiej. Autor dokumentu dociera do Krzysztofa Raczkowiaka. Zabierając ze sobą aparat na manifestację, ten nie podejrzewał oczywiście, jak rozwinie się sytuacja i nie mógł przypuszczać, że zrobi tego dnia zdjęcie swojego życia. Dzień ten obfitował zresztą w sytuacje, w których zagrożone było jego zdrowie i życie . Po tych wstrząsających wypadkach zwolnił się z pracy i został ślusarzem. Dziś prowadzi w Lubinie biuro podróży. Podobnie jak dwadzieścia lat temu, o ludziach z fotografii nic nie wie. Braun uparcie stara się ustalić kim byli, zwłaszcza ranny mężczyzna, którego pozostali usiłowali ratować. Ostatecznie udaje mu się ustalić, że ranny zmarł. Dotarł też do kilku osób bezpośrednio uczestniczących w sfotografowanym zdarzeniu. Niektóre z nich przy tej okazji po raz pierwszy ujrzały zdjęcia Krzysztofa Raczkowiaka, budzące dramatyczne wspomnienia. Przypominając lubińskie wydarzenia, słuchając byłego fotoreportera i innych odnalezionych, autor dokumentu przedstawia jednocześnie kolejny już proces toczący się w tej niegdyś głośnej sprawie. Oskarżonymi o sprawstwo kierownicze i usiłowanie zabójstwa są w nim byli dowódcy MO w Legnicy i Lubinie oraz jeden z dowódców plutonów ZOMO uczestniczących w pacyfikacji miasta. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.11.30 00:13:37
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.