Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KIOSK NA PLACU SOLIDARNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 25 min

Najpierw w kiosku stojącym tuż przy wejściu do Stoczni Gdańskiej SA był punkt "Totolotka", potem go zamknięto. Kiedy w 1985 roku Aleksandrę Olszewską zwolnili z pracy, objęła ten punkt, jakby dla niej stworzony: zawsze opiekowała się Pomnikiem Poległych Stoczniowców, odkąd powstał, z okienka kiosku widzi go stale. W uroczyste dni zawiesza na nim biało-czerwoną, wieczorami, po skończonej pracy zamiata wokół niego śmieci. Nazywają ją zresztą "ta z miotłą". Może nawet uważają za wariatkę, bo nie pozwala dzieciakom grać w piłkę na trawniku koło pomnika, co matki mają jej za złe. Pani Aleksandra sprzedaje w kiosku pamiątki AWS, papierosy, słodycze, bilety komunikacji miejskiej. Ale pamiątki nie idą. Turyści zagraniczni - owszem - kupują flagi i koszulki "Solidarności", ale skrótu AWS w ogóle nie znają. Polacy zaś wcale się tym nie interesują. Tak naprawdę wzięcie mają jedynie bilety. Pani Aleksandra dokłada więc do kulejącego interesu, ale o zrezygnowaniu z prowadzenia kiosku nawet nie myśli. Realizatorzy filmu towarzyszą jej z kamerą w pracy, słuchając gorzkich wynurzeń i rozmów ze stałymi klientami. Bo przychodzą do pani Aleksandry także ludzie, dla których kiosk na placu Solidarności jest miejscem spotkań, pogawędek i wspomnień. Dla których Pomnik, jak dla niej, również ma ogromne znaczenie. Maleńka to grupka. A dzisiejsza młodzież nawet nie wie, dlaczego go postawiono. Jak to możliwe? - dziwi się pani Aleksandra. Dlaczego rodzice nie dbają o pamięć przeszłości? I dochodzi do wniosku, "że coś się z ludźmi złego stało, że musi być znowu jakaś rewolucja, żeby się ludziom w głowie zamieszało i umieli znów uszanować to wszystko". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:19:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych