Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM MIĘDZY SNAMI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 25'

Poetycka, refleksyjna opowieść o mieszkańcach Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Surhowie. Losy pensjonariuszy splatają się z historią bohaterów malowideł o tematyce historyczno-mitologicznej, zdobiących sale klasycystycznego pałacu z XIX wieku, w którym teraz znajduje się dom opieki. Głęboki, wzruszający komentarz oraz malarskie zdjęcia filmowe układają się w piękną, a zarazem smutną opowieść o przemijaniu. W przestronnych salach dawnej rezydencji w Surhowie mieszka obecnie pięćdziesięciu pensjonariuszy, głównie ludzi starych, niedołężnych, wymagających stałej opieki. Żyją wspomnieniami i nadziejami, zawieszeni niejako pomiędzy "snem, który minął bezpowrotnie, i tym, który nadejdzie nieuchronnie". Sen pani Marii był pięknym snem - podwórko, jaśmin, kury, krowa, własny dom. Skończył się dwa lata temu, kiedy przywieziono ją do Surhowa. Maria płacze, kiedy go sobie przypomina. Michał siał i orał ziemię, teraz jego dni upływają na bezczynności. Kolejna z pań nigdy nie miała własnego domu, wędrowała po świecie za chlebem. Dziś jeszcze bardziej niż kiedyś zdana jest na łaskę i niełaskę ludzi. Tomasz był kierowcą, w wielkiej ciężarówce przemierzał autostrady Europy. W sylwestrową noc na wąskiej drodze wschodniej Polski miał poważny wypadek. Lekarze przywrócili mu życie, powstał na nowo z bólu i metalu. Teraz sam musi odnaleźć pamięć i powrócić do swojego ciała. Witek jest młodym mężczyzną. Od maleńkości mama trzymała go w ukryciu, z dala od ludzi. Mówić, czytać i pisać nauczyły go siostry zakonne. We snach i na jawie pisze listy, wysyła tylko niektóre.Starzy, samotni, opuszczeni, zalęknieni, wyrwani ze swych gniazd, niepotrzebni. Żyją, a może tylko czekają na "sen, który przyjdzie nieuchronnie".
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:20:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency