Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PERGAMIN KONFEDERACJI WARSZAWSKIEJ 1573

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Gatunek:
  Film historyczny
 • Barwny, 35 mm, 526 m, 19 min

Film dokumentalny obrazujący sytuacje polityczna w Europie XVI w. oraz uchwalenie w czasie bezkrólewia aktu Konfederacji Warszawskiej 28 I 1573 r. , zapewniającej równouprawnienie szlachcie dysydenckiej i katolickiej. Był to pierwszy akt szerokiej tolerancji religijnej w Europie. W Archiwum Akt Dawnych w Warszawie znajduje się ten zniszczony dokument. Początkowo długo leżał w Skarbcu Wawelskim. W XVIII w. pergamin został przewieziony do Petersburga. W 1923 r. , w ramach rewindykacji wrócił do Polski. Po 1939 r. od zniszczenia przez okupanta uratowała go jego nieczytelność Od 1945 r. pergamin czeka na renowacje.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda za twórcze poszukiwania w zakresie języka filmowego
2017.02.11 02:13:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman