Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DANTE Z WILAMOWIC

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Nośnik: BCT. 38' 20''

Między Bielsko-Białą a Oświęcimiem leży miasteczko Wilamowice. Zamieszkuje je najmniejsza spośród mniejszości etnicznych w Polsce, liczy bowiem ok. 2000 osób, w tym tylko 60 osób - w wieku od 65 do 85 lat - posługuje się własnym dialektem. Za kilkanaście lat najprawdopodobniej nie będzie już nikogo posługującego się tym językiem, który - podobnie jak połowa z 7000 języków świata - odchodzi już w przeszłość. Najnowsze badania językoznawców wykazują, że język wilamowiczan należy do tzw. dialektów śląskiej kolonizacji, a więc do dialektów germańskich, które pojawiły się na Śląsku na początku XIII w. Mieszkańcy Wilamowic mają jednak inną na ten temat opinię. Z dziada pradziada uważają się za potomków Flemingów lub Anglo- Saksończyków, a swój język definiują jako stary germański dialekt zbliżony do staroangielskiego. Nie identyfikują się ani z ludnością niemiecką ani z polskimi sąsiadami - nazywają siebie wymysojer. Przez stulecia pielęgnowali swój język, zachowali odrębność kulturową, własne obyczaje i stroje. Teraz ich kultura powoli umiera. Film Doroty Latour opowiada o życiu Floriana Biesika - twórcy literatury wilamowiczan oraz o losach jego ziomków. Biesik jest autorem poematu "Of jer wełt" (Na tamtym świecie) wzorowanego na "Boskiej komedii" Dantego. Pisał go w latach 1913-24. Zmarł 13 marca 1926 roku w Trieście. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:19:59
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego