Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TATARSKA BAŚŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 27 min

Przed wiekami za zasługi dla Rzeczypospolitej otrzymali ziemię. Osiedli przede wszystkim na wschodnich krańcach Białostocczyzny - tam, gdzie dziś Kruszyniany, Bohotniki, Sokółka. Kultywowali swe obyczaje, język i wiarę. Tatarzy byli cząstką orientu związaną jednak silnie z Polska, którą sami sobie wybrali na nową ojczyznę. Z czasem wielu powędrowało do miast. Wchodzili w związki małżeńskie z Polkami i Polakami, przechodzili na katolicyzm. Wielu jednak pozostało w pobliżu meczetów i charakterystycznych cmentarzy, inni - choć z dala od nich - zachowali pamięć swych korzeni. Bohaterami filmu jest czworo z nich: Helena Bandzarewicz - wiekowa mieszkanka wsi Studzianka, Selim Chazbijewicz - poeta z Gdańska, Józef Konopacki - historyk z Sokółki i Elżbieta Tarkowska - założycielka fundacji dla bezdomnych z Warszawy. Opowiadają o swym życiu, rodzinach, o tym, co to znaczy być Tatarem i co dla nich wynika z ich pochodzenia. Uzupełnieniem tych wynurzeń są strofy wierszy Selima Chazbijewicza, przeniknięte dalekim echem pamięci o azjatyckich stepach i walecznych przodkach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:24:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl