Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARNY PUNKT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny, 25 min

Żyje na kredyt od 1961 roku. Jechał na motorze. Potrącił go beczkowóz, przewrócił się, a kierowca samochodu przejechał po nim i uciekł. Wezwano pogotowie. Lekarze stwierdzili zgon. Jego ciało przykryto gazetami. Po dwóch godzinach przyjechał wóz, by zabrać zwłoki do prosektorium. On jednak żył i dał jakiś znak. Natychmiast zawieziono go do szpitala. Stan był krytyczny. Poradzono rodzinie, by podjęła przygotowania do pogrzebu. Od tej opowieści o zdarzeniu sprzed lat zaczyna się poruszający dokument, który powinni zobaczyć wszyscy posiadacze samochodów. Z nawołującym do opamiętania przesłaniem Jacek Łechtański w bardzo umiejętny sposób stara się trafić zwłaszcza do pożeraczy szos uwielbiających szybką jazdę. Pokazuje ofiary wypadków. W ich opowieści, stopniowo dawkujące wiedzę o tym, co przeżyli i przeżywają, wplata obrazy samochodów pędzących, porozbijanych, zwalonych na złomowiska, ślady po kolizjach, sceny z akcji ratowniczych i hal fabrycznych, w których prowadzone są badania nad bezpieczeństwem pojazdów. Oto nastolatek. Tomek był małym chłopcem, kiedy w samochód, którym jechał z rodzicami, wbił się inny pojazd. Ten moment odebrał mu szansę normalnego rozwoju i życia, skazał na bezmiar cierpienia. Ciągle słyszy pisk opon i huk. Serce bije mu wówczas szybciej i czuje ból w głowie. Katarzyna jest przykuta do łóżka, pozbawiona kontaktu ze światem. Była dziewczynką, kiedy z ogromną siłą uderzył w nią samochód. Nigdy nie dowie się, co to znaczy żyć. Młoda kobieta. Pamięta, kiedy siadła za kierownicą. Potem była już tylko czarna ściana. Samochód zgniótł się, jak pudełeczko. Strażacy pożarna musieli go ciąć, by ją wydostać. Kochała konną jazdę, dziś z trudem chodzi o kulach. Mężczyzna, otarł się o śmierć. Doszedł do siebie po długim leczeniu. Już znów siedzi za kierownicą. Najbardziej jednak poruszają zwierzenia mężczyzny, który oświadcza, iż ma szczęście, że żyje, i dodaje z dziwnym uśmiechem, że córka, jadąca wraz z nim, zginęła. Jest przykuty do wózka, nie może żyć samodzielnie, chwilami mówi w sposób zupełnie niezrozumiały, robi wrażenie jakby przebywał w innym świecie. Marzy jednak - podobnie jak dwoje poprzednich - by znów wsiąść do samochodu, lepszego niż rozbity, szybszego. I gnać. Powiada: spokojnie, mam fart... Ten film przeraża. Nie tylko wstrząsającym obrazem, któremu towarzyszy bardzo trafnie dobrana muzyka. Przeraża swoją wymową. Wynika z niego, że nie pomogą "czarne punkty", jakiś czas temu rozmieszczone na szosach w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Za kierownicami pojazdów nie brak bowiem ludzi, których nie nauczy nic. Zawsze będą zagrożeniem dla siebie i innych.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
 • 2004
  Houston (Worldfest Independent Film Festival)-Remi Grand Award
2020.03.05 00:12:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman