Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AUGUSTA ZAMOYSKIEGO ODKRYWANIE SZTUKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 30 min

Mówił o sobie: jestem pekazet, to znaczy Polakiem, katolikiem, Zamoyskim. Urodził się w 1893 roku w Jabłoniu koło Parczewa, w jednym z najsławniejszych polskich rodów. W rodzinnym gnieździe jako dziecko uczył się z jednej strony pod okiem matki, z drugiej - kowala i stolarza, powstańca z 1863 roku. Pod kierunkiem tych dwóch rzemieślników August Zamoyski wykonał swoje pierwsze prace i był to jego pierwszy kontakt ze sztuką. Po latach przeciwstawił się rodzicom, kiedy wbrew ich woli wybrał studia artystyczne. W czasie I wojny światowej dostał się do niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu studiował rzeźbę w Berlinie. W 1918 roku ze swą pierwszą żoną, tancerką Ritą Sachetto, zamieszkał w Zakopanem, gdzie na Skibówkach zbudował "Formę", willę w stylu góralskim. Tam też zbliżył się do polskich artystów i intelektualistów, którzy wówczas odkryli dla siebie Tatry, i złączył z grupą krakowskich formistów. W tymże roku po raz pierwszy publicznie pokazano jego rzeźby. Wywołały skandal i oburzenie w prasie, co doprowadziło do zamknięcia wystawy. Już wtedy był formistą, choć w Polsce ten kierunek jeszcze się nie narodził. Negatywny stosunek do jego prac - kpiny i szyderstwa - niczego w jego twórczości nie zmieniły. Był konsekwentny, zawsze szedł swoją drogą artystyczną: od silnie zgeometryzowanej rzeźby figuralnej po własny, monumentalny styl klasycyzujący, rzeźbiąc głównie w diorycie, granicie i drewnie, a na koniec także w brązie. Odbiegał od polskiego środowiska artystycznego przede wszystkim sposobem życia i krzepą. Nie chorował na suchoty, dbał o zdrowie i kondycję, uprawiał sporty, niejako kształtując swoje ciało jak rzeźbę. W 1924 roku oderwał się od tego środowiska, w którym prym wiódł wtedy Witkacy. Przeniósł się do Paryża. W 1940 roku wyjechał do Brazylii. W ciągu 15 lat pobytu za oceanem prowadził kursy rzeźbiarskie. Był już wówczas znanym i uznanym artystą. śród prac, które wykonał tam na zlecenie, był pomnik Chateaubrianda, ustawiony na plaży w Rio de Janeiro. W 1955 roku August Zamoyski powrócił do Paryża. Przez kilka lat żył i pracował w klasztorze oo. Dominikanów. Mimo wielokrotnych rozczarowań, ożenił się po raz czwarty i w 1959 roku osiadł wraz z żoną w starym chłopskim domu na południu Francji, gdzie pośród winnic, pól kukurydzy i lasów spędził ostatnie, najowocniejsze lata swego życia. Zmarł w 1970 roku. W interesującym, bogato zdokumentowanym filmie o życiu i twórczości Augusta Zamoyskiego opowiada jego żona Helena, Andrzej Wat oraz Dina Vierny - modelka, która przez przypadek przez kilka lat pracowała z artystą w Paryżu. Realizatorzy w bardzo piękny sposób pokazują prace tego nieco zapomnianego, a przecież jednego z największych rzeźbiarzy XX wieku - od najwcześniejszych, przez rozsiane po świecie, po ostatnie, znajdujące się w jego istniejącej do dziś prowansalskiej pracowni.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:27:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl