Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NON POSSUMUS. KOŚCIÓŁ KATOLICKI WOBEC WŁADZY KOMUNISTYCZNEJ 1944 - 1989

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 5 odc. x 56 min

Pierwszy odcinek cyklu filmów dokumentalnych obejmuje okres od przejęcia władzy w Polsce przez komunistów w 1944 roku do uroczystości święta Bożego Ciała w 1953 roku, kiedy to kardynał Stefan Wyszyński wypowiedział znamienne słowa "non possumus" - nie podporządkujemy się. Deklaracja ta była odpowiedzią na szereg aktów prawnych wydanych w owym czasie, drastycznie ograniczających autonomię Kościoła katolickiego. Film przedstawia rozwój stosunków Kościół - państwo komunistyczne w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej i pod koniec lat 40., gdy umocniła się pozycja komunistów - kiedy wyeliminowano z polityki ideę polskiej drogi do socjalizmu, nasilił się proces stalinizacji. Prezentuje sylwetki czołowych osobistości polskiego Kościoła katolickiego: kardynała Adama Stefana Sapiehy, kardynała Augusta Hlonda i prymasa Stefana Wyszyńskiego. W porządku chronologicznym ukazuje kolejne etapy walki z Kościołem: wypowiedzenie konkordatu, powołanie ruchu księży patriotów, atak na Caritas, aresztowania duchownych katolickich, proces biskupa Kaczmarka, rewizję i proces kurii krakowskiej. W programie wypowiedzi: Andrzeja Stelmachowskiego, prof. Andrzeja Kłoczowskiego, kardynała Henryka Gulbinowicza, Andrzeja Micewskiego, Jerzego Turowicza, prof. Wiesława Chrzanowskiego, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Ryszarda Reiffa, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Krzysztofa Kozłowskiego i innych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.12.19 00:14:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman