Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GDZIE CHŁOPAKI Z TAMTYCH LAT

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 23 min

Więzienie to zorganizowano w byłym niemieckim obozie przejściowym, do którego w czasie wojny trafiali skazani w drodze do Oświęcimia. W latach 1951-1956 karę odbywało tam 10 tysięcy młodych ludzi - uczestników antykomunistycznej konspiracji młodzieży szkolnej i harcerskiej, zrzeszonej w organizacjach niepodległościowych. Więzienie zlikwidowano, gdy po zastrzeleniu przez strażnika jednego z więźniów wybuchł bunt - największy w historii więziennictwa polskiego. Osadzeni w Jaworznie mieli po kilkanaście lat. Za to, że chcieli być Polakami, skazywano ich na karę śmierci lub wieloletni pobyt za kratami i ciężką pracę w kopalniach. Płacili tak za patriotyzm, który wpoili im rodzice, a także już po wojnie przedwojenni jeszcze nauczyciele, zanim odebrano im prawo nauczania. Film przypomina te dramatyczne wydarzenia, wykorzystując zorganizowaną w Muzeum w Radogoszczy wystawę Zbrodnie w Majestacie Prawa 1944-1956, na której pokazano zdjęcia ofiar i ich katów - prokuratorów i sędziów, bezwzględnych reprezentantów nowej władzy. O swoich przeżyciach, losach kolegów i o tych, na których wykonano karę śmierci, opowiadają przed kamerą m.in.: Mieczysław Smalec, Jerzy Pruszyński, Jerzy Brojewski, Jadwiga Ciesielska i inni członkowie Związku Jaworzniaków. W Rembertowie, gdzie po wojnie znajdował się obóz i więzienie NKWD, dokąd trafiali przeciwnicy nowej władzy, zwłaszcza żołnierze AK, w sierpniu 2001 roku odsłonięto tablicę pamięci Jaworzniaków, a imieniem młodocianych więźniów politycznych nazwano jedną z ulic.
[www.tvp.com.pl] Film powstał z okazji 50 rocznicy założenia nielegalnej organizacji niepodległościowej "Batalion Młodzieżowy AK - Wrocław Północ" oraz półwiecza założenia więzienia progresywnego w Jaworznie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:28:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego