Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT DO VERCORS

  • Tytuł alternatywny: VILLARDCZYCY
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1987
  • Barwny, 41 min

Film stara się przypomnieć historię polskiego Gimnazjum i Liceum im. Cypriana Kamila Norwida działającego w Villard-de-Lans, małej górskiej miejscowości wypoczynkowej położonej w masywie Vercors w departamencie Is?re we Francji w latach 1940-46. W tych latach była to jedyna polska szkoła średnia w okupowanej Europie. Okazją do refleksji staje się spotkanie byłych wychowanków i nauczycieli. Villardczycy wywodzili się zarówno ze starej polskiej emigracji zarobkowej, jak i zupełnie młodej: polskich żołnierzy, którym udało się przedostać na Zachód. Film przypomina o ofiarach jakie wychowankowie i nauczyciele ponieśli w roku 1944 podczas walk w Vercors i innych częściach Francji. Pokazuje także, że przesłanie szkoły, którym była przyjaźń polsko-francuska jest id dzisiaj żywe. Reportaż ze spotkania przeplata się z losami po krótce opowiadanymi przez jego uczestników i komentarzem historycznym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:28:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency