Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEDSZKOLANDIA

 • Telenowela dokumentalna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny, odcinki x ok. 23 min

"Przedszkolandia" to szczególna seria dokumentalna. Jej bohaterami są dzieci uczęszczające do jednego z warszawskich przedszkoli (Przedszkole nr. 334 na Bielanach). Kamera będzie im towarzyszyła od pierwszych dni pobytu w tym miejscu po święta Bożego Narodzenia. Jest dla nich niemal niewidzialna, dzięki czemu zachowują się naturalnie, bardzo szczerze i spontanicznie - nie ukrywają radości i łez. To jedna z największych wartości tego dokumentalnego projektu. Realizatorzy obserwują swoich małych bohaterów podczas pobytu w przedszkolu i w ich domach. Słuchają dziecięcych rozmów. Dowiadują się, co jest dla malców najważniejsze, w co lubią się bawić, jakiej muzyki słuchają, co lubią jeść, co oglądają w telewizji, o czym marzą. Wszystko to słyszane jest z ubocza. Nikt dzieciom niczego nie narzuca, nie reżyseruje ich zachowań - to one same, bezwiednie, wprowadzają ekipę filmową w swój dziecięcy świat, którego w istocie nie znają nawet ich rodzice. "Przedszkolandia" to seria dla całej rodziny. Jest ciepła i życzliwa. Dla dzieci będzie zapewne zabawnym filmem o rówieśnikach. Starszych również rozbawi, lecz zarazem zmusi do refleksji - może nawet gorzkiej. Będą bowiem mieli okazję przekonać się, jak bystrymi obserwatorami są kilkulatki i jak trafnie naśladują dorosłych, także w zachowaniach, których być może powinni się wstydzić. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 2003
  Film dokumentalny / Barbara Pawłowska

1

 • Odcinek serialu
 • 23'

Na warszawskich Bielanach, w blokach z wielkiej płyty, mieszkają dwaj bracia. Maciek jest w grupie najstarszych przedszkolaków, Filip ma dopiero trzy lata i właśnie po raz pierwszy idzie do przedszkola. Jeszcze nie wie, że w przedszkolu nie jest źle, że są tam inne dzieci, z którymi można się bawić, a także mnóstwo zabawek, i że po kilku godzinach przyjdzie mama lub tata i razem wrócą do domu. Wprawdzie brat próbuje mu to wyjaśnić, ale są to tylko słowa.
Kacperek nie wie nic o przedszkolu. Boi się, co stanie się w tym nieznanym miejscu po wyjściu taty, który go tu przyprowadził.Tylko maluchy tak się boją. Zuchy i starszaki z radością witają się po wakacyjnej przerwie. Marta ze starszaków ma tysiące pomysłów, bardzo chce być sławna. Właśnie udaje znaną gwiazdę filmową i namawia Ewelinę, by przeprowadziła z nią wywiad. Adaś z zuchów natomiast uważa, że jest bardzo mądry i uda mu się policzyć do tryliardów 9.
Tymczasem w sali maluchów panuje zupełny chaos i słychać płacz. Chyba w najgorszej sytuacji jest tu Emre. Przyjechał z rodzicami aż z Turcji i w ogóle nie mówi po polsku - nikt go nie rozumie, a on nie rozumie nikogo.
Na ławce stojącej na przedszkolnym placu zabaw siedzą Dagmara i Malwina ze starszaków. Są przyjaciółkami, choć ich przyjaźń jest nieco dziwna: potrafią się ze sobą doskonale bawić, lecz niekiedy strasznie się kłócą. Maluchy już się trochę uspokoiły, ale mają kolejny powód do obaw: leżakowanie. Trochę obawiają się zasnąć w nowym miejscu. Mateusz nie chce się położyć. Wygląda przez okno czekając na mamę. Mała Marta też tęskni do mamy, a nie ma jej kto pocieszyć. Maciek natomiast nie przejmuje się niczym: doskonale bawi się wodą w łazience. Panie Marlena, Beata, Stenia, Małgorzata mają z dziećmi mnóstwo kłopotów. Maluchami opiekuje się aż pięć pań, ale okazuje się, że to trochę za mało na grupę dzieci tak wystraszonych i nie znających przedszkolnych obyczajów. Starszaki nie muszą leżakować. Dziewczynki zbierają się przy altance i przygotowują występ. Mają zaśpiewać "Bal wszystkich świętych". Malwina i Damgara przy tej okazji znów się pokłóciły.
Kończy się pierwszy powakacyjny dzień w przedszkolu. Po Mateusza przyszła wreszcie mama. Inne dzieci czekają na rodziców na placu zabaw. Słuchają Dagmary, która parodiuje telewizyjne "Wiadomości".

2

 • Odcinek serialu
 • 23'

Jest bardzo wcześnie, ale Marta ze starszaków już nie śpi i oprowadza gości z kamerą po swoim mieszkaniu. Mieszka tylko z mamą. Nie może zrozumieć, dlaczego mama bardzo długo nie miała pracy, choć na przykład na komputerze zna się najlepiej na świecie. Brakuje jej też taty, którego nigdy nie widziała. Tata mieszka bardzo daleko. Dziewczynka nie wie gdzie, lecz się dowie. Mama ją zapewniła, że kiedyś go spotka, ale najpierw musi nauczyć się mówić po angielsku.
Marta jest już w przedszkolu. Z koleżankami szuka na globusie miejsca, w którym może mieszkać jej tata. Dzieci często rozmawiają o swoich rodzicach. Wiedzą, że każdy musi mieć mamę i tatę, bywa więc, że dokuczają koleżance, która ma tylko mamę.
Maluchy nadal płaczą. Widocznie musi minąć więcej czasu, by zdołały wreszcie przyzwyczaić się do przedszkola. Kacperka odprowadza dziś cała rodzina. Jest też z nim siostra, jak się okazuje - Dagmara ze starszaków. Ale chłopiec nadal się boi. Płacze również Filip, choć ma tu brata. Płacze Weronika: wprawdzie jest już w starszakach, ale ciągle nie pozwala mamie wyjść z przeszkola. Emre przyszedł z obojgiem rodziców, którzy próbują nawiązać kontakt z wychowawczynią. Tata chłopca zna trochę język polski i stara się wytłumaczyć żonie, co mówi wychowawczyni. Ostatecznie mama Emrego zostaje w przedszkolu. Siedzi na korytarzu, na wypadek, gdyby chłopiec potrzebował pomocy.
Przedszkolem wstrząsają potężne uderzenia. To w łazience starszaków zaczął się remont. Chłopcy są nim bardzo zainteresowani. Tymczasem Malwina i Dagmara ze starszaków pochylają się nad książką, która je bardzo zainteresowała: "Spójrz do swojego wnętrza". Bardzo je bawią niektóre określenia. Są tym tak zajęte, że nie chcą uczestniczyć w zajęciach z religii. Nie uczestniczą w nich także Marta i Wiktoria, bo mamy ich na nie nie zapisały. Ten czas spędzają w sali gimnastycznej. Mama Emrego w końcu weszła do sali i bawi się z synkiem. Chłopczyk już nie płacze. Wygląda na zadowolonego, ale nie chce, by Maciek uczestniczył w jego zabawie, choć ten ma na to wielką ochotę. Dziś w sali gimnastycznej odbywają się pierwsze zajęcia z tańca. Prowadzi je nowy pan instruktor. Jest przystojny i wyraźnie podoba się paniom pracującym w przedszkolu. Dziewczynki ze starszaków też o nim plotkują, parodiując jego ruchy i gesty. Na pierwsze zajęcia przyszły wszystkie dzieci, ale tylko Marta wie, że mama na pewno ją na nie zapisze. Chce zostać gwiazdą, musi więc umieć tańczyć i śpiewać. A po wyjściu z przedszkola mama zawozi ją do Wytwórni Filmowej, by zgłosić dziewczynkę do znajdującej się tam Agencji Modelek i Aktorek.

3

 • Odcinek serialu
 • 23'

Malwina i Dagmara dziś się nie kłócą i zgodnie zapraszają koleżanki do dziwnej zabawy. Adaś natomiast, ten bardzo mądry chłopczyk z grupy zuchów, który postanowił doliczyć do trylionów 9, nadal liczy. Tymczasem przedszkole odwiedzają wyjątkowi goście: kucyki. Pani Jola, dyrektorka przedszkola, chce osobiście pokazać dzieciom, że nie ma się czego bać. Filip jest jednak przerażony. Ostatecznie prawie wszystkie maluchy próbują jazdy na sympatycznych zwierzętach, tylko Emre, mały przybysz z Turcji, w żaden sposób nie daje się na to namówić. Karola ze starszaków coś różni od kolegów. Często bawi się udając, że prowadzi swój sklep. Nie jest to zabawa typowa dla chłopców, ale on to wprost uwielbia. Asia ze średniaków jest najweselszą dziewczynką w przedszkolu. Pełni obowiązki dyżurnej i codziennie zanosi wychowawczyniom dzienniki, w których zaznaczają obecności dzieci. Asia bardzo to lubi. Wypełnia swoje obowiązki z przejęciem i bardzo sumiennie.

4

 • Odcinek serialu
 • 23'

Marta przysiada się do Karola. Chłopiec tym razem nie bawi się w sklep, lecz zajmuje się zabawką, którą przyniósł z domu. Dziewczynka pyta kolegę, gdzie pracuje jego tata. Robi to zapewne po to, by powiedzieć mu, że jej tata jest w Europie - tam, gdzie igloo i pingwiny. Ojciec małego Emre przyniósł kartkę, na której napisał po turecku kilka podstawowych słów. Spoglądając w ten słowniczek wychowawczyni próbuje porozumieć się z chłopcem, lecz ten rozpaczliwie płacze. Dyrektorka przedszkola uprzedza ojca Emre, że jeśli malec nie zaaklimatyzuje się i nadal będą z nim kłopoty, będzie musiał opuścić przedszkole. W tym odcinku serialu dzieci mówią o różnicy między kobietą a mężczyzną i do czego potrzebne są kobiety, a do czego - mężczyźni. Ich zabawy doskonale ilustrują, jak postrzegają te role. Chłopcy ze starszaków z przejęciem kopią doły w piaskownicy. Wydobywają z nich kamienie i patyki - to pozostałości po dinozaurach. Przy okazji okazuje się, że naprawdę sporo wiedzą o tych wymarłych zwierzętach, których wyginięcie staje się punktem wyjścia rozmowy o nieuchronnym końcu naszej ery. Dziewczynki tymczasem bawią się w salon fyzjerski. Naśladując kobiety opowiadają o swojej niewesołej sytuacji rodzinnej i mężach, na których nigdy nie można liczyć. A Adam ciągle liczy, by w końcu kiedyś dojść do tryliardów 9. Chłopcy z najmłodszej grupy bawiąc się plastikowymi samochodami opowiadają o wypadkach. Powodują straszliwe kraksy. Bardzo fajnie jest bawić się w wypadki, ponieważ wiadomo, że wszystko to jest na niby. Także na niby Dagmara i Patrycja spotykają się w wyimaginowanej kawiarni. Popijając nieistniejącą kawę i paląc niewidzialne papierosy udają nastolatki rozmawiające o chłopakch. Ciekawe, że podobnie jak niezbyt szczęśliwe w swych związkach kobiety, które przyszły do fryzjera, odgrywanym nastolatkom także nie układa się z chłopakami. Nie najlepiej też rozwija się i kończy rzeczywista zabawa dziewczynek z chłopcami. Do salonu fryzjerskiego przychodzi Marta. Z wielką pewnością siebie opowiada, że jest słynną gwiazdą i ma więcej pieniędzy niż królowa Bona i prezydent. Kacper, który pierwszego dnia w przedszkolu bardzo płakał, wrzeszczał i nie chciał zostać z dziećmi, teraz nie chce iść do domu. Ucieka przed tatą, który próbuje go ubrać. Biega po korytarzu udając samolot.

5

 • Odcinek serialu
 • 23'

Dzieci odwiedzają plan serialu telewizyjnego "Na dobre i na złe". Marzą, by spotkać jakąś gwiazdę. Oczywiście udaje się to. Spotykają m.in. Małgorzatę Foremniak. Marta jest w swoim żywiole. Próbuje zastąpić w pracy reżysera Macieja Dejczera. Na planie filmowym jeden z bohaterów wraca z więzienia i przyjaciele witają go ogromnym tortem. Okazuje się, że właśnie tort wzbudza największe zainteresowanie przedszkolaków. Bardzo pragną zjeść choćby maleńki kawałek. Julka natomiast nie lubi jeść. Mama, która bezskutecznie próbuje skłonić ją do zjedzenia rosołu, ma z dziewczynką-niejadkiem ciągłe kłopoty. Julka z opóźnieniem pójdzie do przedszkola, bo dopiero teraz skończyła trzy lata. Przedszkolaki po wycieczce pałaszują obiad. Bardzo smakuje im szpinak. Potem czeka je wielka atrakcja. Składa im wizytę aktorka Laura Łącz i przedstawia inscenizację "Rośnij zdrowo". Gra rolę zupy pomidorowej. Jest to okazja, by dzieciaki opowiedziały co lubią jeść, a czego nie i dlaczego. Adaś ciągle liczy. Tym razem robi to w kuchni: liczy kotlety - po rosyjsku i angielsku. Emre wypowiada pierwsze polskie słowo. Jego mama także uczy się polskiego.

6

 • Odcinek serialu
 • 23'

Mała Julka idzie do przedszkola, pierwszy raz rozstaje się z rodziną. Jej mama najbardziej obawia się, że dziewczynka nie będzie tam chciała jeść. Dziewczynki z grupy starszaków udają, że robią zakupy w supermarkecie. Okropnie denerwują się na kasjerkę. W końcu wybucha potworna awantura. Na szczęście to tylko zabawa i wszystko kończy się dobrze. Zaczął się remont łazienki należącej do grupy średniaków. Chłopcy z ciekawością obserwują, co robią robotnicy i chwalą się swoimi ojcami. Jest wśród nich Michał, którego ojciec pracuje na różnych budowach i chłopiec rzadko go widuje. Arek ma tatę na co dzień i bardzo lubi się z nim siłować. Marta wcale nie zna swojego ojca. Ale jej mama właśnie zdecydowała się powiedzieć córce, kim jest i gdzie mieszka jej tata. Dziewczynka dowiaduje się o tym podczas spaceru, w parku. Maciuś z grupy maluchów ma całą liczną rodzinę. Jego dziadek John wiele lat temu przyjechał do Polski z Ugandy. Lubi przebywać z wnukiem i prowadzić z nim ciekawe rozmowy, jak ta, która właśnie odbywa się podczas wspólnego grabienia liści na działce.

7

 • Odcinek serialu
 • 23'

Dwie największe przyjaciółki, Malwina i Dagmara, znów się pokłóciły podczas zabawy. Dagmara płacze, Malwina jej dokucza, dochodzi prawie do rękoczynów, aż koleżanki muszą interweniować i je rozdzielić. Dzieci z najmłodszej grupy po warszawskich Bielanach wozi kolejka czu-czu. Po powrocie z wycieczki Maciek i Emre chcą się bawić drewnianym pociągiem na placu zabaw. Maciek pierwszy zajmuje zabawkę, a Emre mu przeszkadza. Wychowawczyni niesprawiedliwie ocenia Maćka. Sprawiedliwości jednak staje się zadość: los karze prawdziwego winowajcę. Asia z grupy średniaków niedługo opuści przedszkole, bo jej rodzina przenosi się do innej dzielnicy. Dziewczynka jest z tego powodu rozżalona, lecz koleżanki i kolegów najwyraźniej nic to nie obchodzi. Asia jest załamana, była pewna, że ma w przedszkolu prawdziwych przyjaciół. Przed Martą wielka szansa. Zbliża się święto przedszkola, może więc wystąpić i zaśpiewać piosenkę. Na próbie jednak wypada marnie.

8

 • Odcinek serialu
 • 23'

Asia wkrótce opuści przedszkole, które bardzo polubiła. Jej rodzina przeprowadza się za Wisłę, do rozbudowującego się osiedla na Tarchominie. Dziewczynka jest dziś w nowym mieszkaniu i wraz z siostrą maluje pokój. Rodzice pozowlili im namalować na ścianach co zechcę. Obie przystąpiły do dzieła z ogromnym zapałem.Tymczasem trwają też przygotowania do pożegnania Asi z przedszkolem. Jej przyjaciółka, także Asia, wybiera pożegnalny prezent dla niej, diadek Edzio napisał piękny wierszyk, a tata obiecje, że sfilmuje uroczystość. W przedszkolu jest miejsce niezwykłe - huśtawka, na której siadają zakochani. Romawiają o miłości Ania i Tytus, Marta i Mateusz oraz Ewelina z Karolem i Kacprem. A to dlatego, że dziewczynka bardzo lubi obu chłpców i nie wie, którego wybrać. Przyjaciółka Asi przeprowadza z dziadkiem, mamą i tatą wywiad na bardzo trudny temat: chce wiedzieć skąd się biorą dzieci. Skoro już wiadomo, Karolina i Dagmara udają poród. Tymczasem na świat przychodzi siostrzyczka Mateusza.

9

 • Odcinek serialu
 • 25'

Przedszkolaki mówią tym razem o starości - co to ich zdaniem jest starość, jak wyglądają ludzie starzy i kim są babcia i dziadek. Dzieci odwiedzają Dom Seniora "Matysiakowie", wcześniej przygotowują specjalny program artystyczny dla jego pensjonariuszy. Chłopcy ze starszaków bawią się w wojnę, popisują się znajomością sztuk walki. Budują z klocków wieże World Trade Center, następnie udając samoloty niszczą je. Emre wciąż jeszcze nie umie bawić się w grupie i skutecznie psuje kolegom każdą nową grę. Pod przedszkolem przez cały dzień siedzi stary pies, wygląda jakby na kogoś czekał. Jedna z dziewczynek odprowadza go do właścicielki - chorej dziewczynki z sąsiedztwa.

10

 • Odcinek serialu

Zbiża się jubileusz ćwierćwiecza istnienia przedszkola. W sali gimnastycznej trwa kolejna próba piosenki, która ma być wykonana podczas uroczystości. Razem z Martą ma wystąpić Maciek, ale chłopczyk nie chce śpiewać - robi dziwaczne miny. Tymczasem grupa zuchów je śniadanie. Okazuje się, że zupę mleczną także można policzyć. Robi to oczywiście Adaś, który postanowił doliczyć do tryliardów dziewięć. Starszaki mają zajęcia teatralne. Ich zadaniem jest przedstawienie dobra i zła. Dla pani Kasi to ważne zajęcia, w różnych przedszkolach prowadzi bowiem badania naukowe - bada, jak dzieci potrafią pokazywać emocje. Paweł pokazuje agresję. Atakuje kamerę. Prawie wszystkie dzieci wolą grać dobro niż zło. Chłopcy są bardzo agresywni. Używają słów, które nie podobają się pani Kasi. A jej córka, Karolinka, jest wręcz oburzona tym, co koledzy wymyślają, płacze. Średniaki mają gimnastykę korekcyjną, ale bardzo źle się zachowują. Prowadzący ćwiczenia pan Marek przypuszcza, że się popisują przed ekipą telewizyjną. Prosi nawet, żeby goście wyszli. Niewiele to jednak pomaga. Pan Marek smuci się, że gimnastyka się nie udała. A do tego o złym zachowaniu dzieci dowiedziała się pani dyrektor. Przyprowadziła Michała i Kamila, by przeprosili pana Marka. Tymczasem pani Kasia pyta starszaki, co to jest zło i kto jest zły. Prosi je, by narysowały dobro i zło. Nie jest to łatwe zadanie. Malwina wcale nie ma ochoty rysować. Jest dziś w złym humorze. Wkrótce jednak czuje się lepiej, bo cała grupa idzie na wycieczkę do pobliskiego lasu. Dzieciom bardzo podoba się w lesie. Robi się jeszcze ciekawiej, gdy Karolina niespodziewanie znajduje list. Pani Kasia informuje dzieci, że jego autorem jest krasnal Hałabała. Wszyscy się cieszą, oprócz Pawła - największego w grupie indywidualisty - który nie wierzy w prawdziwość listu. Kiedy pani zaczyna czytać, chłopiec odchodzi: nie chce tego słuchać, wie swoje. Karol nie poszedł do lasu. Mama zaprowadziła go do przychodni, na szczepienie. Chłopiec bardzo się tego boi. Wyrywa nawet igłę pielęgniarce. W końcu daje sobie zrobić zastrzyk. Mama na pocieszenie idzie z nim zagrać w totolotka. Karol bradzo chciałby wygrać dużo pieniędzy. [PAT]

2019.07.09 00:11:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor