Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIEMIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 41min

Zaorane skiby ziemi sięgają aż po kraj skłonu, zza którego wyłaniają się dwa woły ciągnące pług i pochylony nad nim chłop z batem w uniesionej dłoni. Nad strudzonymi sylwetkami człowieka i zwierzęcia unoszą się skłębione obłoki. Obraz ten jego autor, Ferdynand Ruszczyc, zatytułował "Ziemia". Ziemię - glebę - malował wielokrotnie, starając się oddać piękno rodzinnych stron, okolic Bogdanowa na Wileńszczyźnie, gdzie urodził się w 1870 roku i dokąd powrócił z Petersburga po ukończeniu studiów plastycznych. Potem wielokrotnie opuszczał to miejsce, by ciągle wracać. Zarzucił malarstwo. Pozostał jednak w kręgu sztuki. Film przypomina jego postać i działalność. Bogdanów stał się rodzinnym gniazdem Ruszczyców w 1836 roku, kiedy to prawnik Ferdynand Ruszczyc kupił tam drewniany dwór. Jego wnuk, również Ferdynand, choć zdobył rozgłos i uznanie w Krakowie, Warszawie, Wiedniu i Berlinie, w Bogdanowie urządził swoją pracownię malarską, a okoliczne pejzaże stały się głównym tematem jego obrazów. Mieszkał 80 km od Wilna, jednak utrzymywał ścisłe związki ze środowiskiem artystycznym tego miasta, a także Krakowa i Warszawy. W 1900 roku został członkiem utworzonego w Krakowie Towarzystwa "Sztuka". Dwa lata później z powodzeniem wystawiał swe prace w Wiedniu. Odniósł też sukces w Warszawie. Tam właśnie w 1902 roku powstała pierwsza w zaborze rosyjskim Wyższa Szkoła Artystyczna. Ferdynand Ruszczyc znalazł się w gronie jej wykładowców. Po pięciu latach opuścił jednak uczelnię. Przeniósł się do Krakowa. Jakiś czas wykładał w tamtejszej uczelni artystycznej. Po śmierci Jana Stanisławskiego został prezesem Towarzystwa "Sztuka", lecz po roku zrezygnował z tej funkcji. Wrócił do Bogdanowa na stałe. Włączył się w życie artystyczne Wilna. Nuna Młodziejowska, bogata ziemianka, w 1906 roku utworzyła tam stały teatr polski. Ruszczyc nawiązał z nim współpracę. Jego oryginalne spojrzenie na teatr, które znalazło wyraz w inscenizacjach "Lilli Wenedy" i "Warszawianki", zyskało wielkie uznanie. Arnold Szyfman zaproponował mu przygotowanie inscenizacji "Balladyny" w Teatrze Polskim w Warszawie. Kiedy w 1919 roku legioniści Piłsudskiego szli na Wilno, dołączył do nich. Jesienią został dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych odrodzonego Uniwersytetu Stefana Batorego. Wtedy od dawna już nie malował, lecz wszystko co robił - projekty medali i sztandarów, grafiki - nosiły piętno jego nieprzeciętnego talentu. Hanna Etemadi opowiada o życiu i działalności Ferdynanda Ruszczyca w bardzo interesujący sposób, przedstawiając je na rzetelnie udokumentowanym tle historycznym. Sięga po prace artysty, zapiski z jego systematycznie prowadzonych dzienników, listy do żony Reginy, wycinki prasowe, archiwalia, a także bardzo osobiste wspomnienia syna Ferdynanda, Edwarda, który swą opowieść ilustruje fotografiami z rodzinnych albumów. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:31:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.