Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZALEŻNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1990

Film dokumentalny o kampanii do Sejmu mecenasa Karola Głogowskiego. Materiał nakręcono metodą cinema direct w czasie trwania kampanii wyborczej do parlamentu w Polsce w 1989.
Osią dramaturgiczną filmu jest – los obywatelski kandydata na senatora, demokraty, byłego doradcy „Solidarności”, dla którego nie starczyło miejsca w bloku „Solidarności”, mimo jego wielkich zasług. Zdecydował się kandydować niezależnie w geście moralnej demonstracji „kozła ofiarnego” wobec wspólnoty, która poświęca go dla swych celów. Z decyzji o niezależnym kandydowaniu wynikła – to jasne – klęska wyborcza.
Utwór ujawnia syndrom psychologiczno-polityczny funkcjonujący na dużym obszarze współczesnej Europy. Jest to zbiorowa wrogość wobec komunizmu, która generuje pęd ku wolności, i która pomaga tworzyć deklaracje na temat demokracji. Jednak demokracja, jako kategoria nieznana lub zapomniana, budzi lęk i agresję. Ta diagnoza socjologiczna i historyczna odsłania niespodziewaną determinację: oto najbezpieczniejszym dla zniewolonego narodu rodzajem zwycięstwa nad komunizmem, staje się wyjście trzecie: swoisty autorytaryzm uformowany przez polityczną opozycję o orientacji lewicowej, która zdominowała „Solidarność”. Postawa niezależnego kandydata jest wartością – bo nie możemy pozbyć się marzenia o demokracji, choć w 1989 roku w środkowo-wschodniej Europie sami musieliśmy nią wzgardzić.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.05.10 00:34:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor