Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KATEDRA

 • Film animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny, 7 min

Utrzymana w konwencji onirycznej impresji historia człowieka, który przybywa do tajemniczej, niedokończonej katedry. Gdy pada na nią światło z olbrzymiego słońca, budowla niespodziewanie ożywa. Praca nad "Katedrą" zajęła jej twórcy niemal trzy lata: od września 1999 r. do kwietnia 2002. Tomasz Bagiński, młody białostocczanin, niedoszły student ASP i "niedokończony" architekt (rzucił studia po trzech latach), tworzył film w wolnych chwilach w firmie Platige Image, w której na co dzień pracuje i która specjalizuje się w efektach specjalnych oraz animacji na potrzeby reklamy i kina. Inspiracją dla niego stało się opowiadanie Jacka Dukaja, cenionego autora literatury fantasy, ale widać tam również wpływy malarstwa Zdzisława Beksińskiego, Fernanda L#gera i Rembrandta, architektury gotyku i budowli Antonio Gaudiego. Od premiery latem 2002 r. "Katedra" zebrała szereg wyróżnień, m.in. główną nagrodę na prestiżowych targach Siggraph w San Antonio, co automatycznie uprawniło ją do ubiegania się o Oscara. Fachowcy od grafiki komputerowej uznali ją za perłę w dziedzinie animacji, a amerykańskie Studio Walta Disneya zwróciło się do autora z prośbą o możliwość prezentowania filmu na seminariach dla grafików jako filmu instruktażowego. Ostatecznie film statuetki nie zdobył, ale jego autor udowodnił, że jest twórcą bardzo zdolnym i na pewno jeszcze sięgnie po najwyższe artystyczne trofea. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KATEDRA
Opowiadanie
AutorJacek Dukaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Kraków (Ogólnopolski Konkurs Autorskiego Filmu Animowanego)-Wyróżnienie
  za najlepszą animację komputerową
 • 2002
  Stuttgart (Animago)-Animago Award
 • 2002
  Siggraph-Nagroda dla Najlepszego Filmu Animowanego
 • 2002
  Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej)
  nominacja w kategorii: krótki film animowany
 • 2003
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego"Paralaksa"
  za wybitne walory plastyczne
 • 2003
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Główna "Srebrny Lajkonik"
 • 2003
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda za oprawę plastyczną
2018.02.20 23:40:40
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl