Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRUGA MŁODOŚĆ CZWORORĘCZNYCH. RZECZ O EDMUNDZIE NIZIURSKIM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 24 min

Miał 13 lat, kiedy po przeczytaniu "Szatana z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego postanowił zostać pisarzem. Kupił gruby zeszyt i przystąpił do tworzenia. Kiedy dotarł do 70 strony stwierdził, że nie ma już o kim pisać, na wcześniejszych bowiem uśmiercił kolejno wszystkich bohaterów. Do dziś przechowuje ten dowód swej literackiej niedojrzałości. Pisarzem jednak został. Jest autorem powieści dla młodzieży przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków, nowel, scenariuszy i dramatów. Edmund Niziurski, urodzony w 1925 roku w Kielcach, jest pisarzem, na którego książkach wychowuje się już trzecie pokolenie młodych czytelników. Zaczynał w latach 50., w okresie obowiązywania kanonów socrealizmu. Udało mu się jednak uniknąć i ideologicznej nachalności, i nieznośnego dydaktyzmu. Od pierwszej powieści, którą była wydana w 1954 roku "Księga urwisów", starał się pokazywać dzieciom co jest dobre, a co złe. Wprowadzał je w świat pełen tajemnic, lecz nie baśniowy: odsłaniał przed nimi poezję rzeczywistości dotykalnej, bliskiej, co więcej - małomiasteczkowej. I zawsze, jak sam mówi, powtarzał im, by nie tracili humoru, byli życzliwi dla bliźnich, zwalczali pesymizm, nie wstydzili się wyznawać prawdziwych wartości i nie kwestionowali tego, co można nazwać naturalnymi prawami człowieka. W filmie, którego tytuł nawiązuje do faktu, że niedawno weszła do kin ekranizacja powieści Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa", pisarz opowiada o sobie i swoich pisarskich przygodach. O jego twórczości zaś i jej znaczeniu dla młodych odbiorców mówią jego wierni czytelnicy: Tomasz Kłoszewski, Andrzej Rychcik, Tomasz Kubikowski, Marcin Sendecki i Wojciech Tomczyk. Realizatorzy wykorzystali ponadto fragmenty zarejestrowanego na taśmie w 1968 roku wywiadu z Edmundem Niziurskim oraz filmów i spektakli telewizyjnych opartych na jego powieściach: "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa", "Tajemnicy dzikiego szybu" i "Tajemnicy starego ogrodu". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.11.19 00:15:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl