Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

COMEDIE POLONAISE

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 32 min

ANDRZEJ SEWERYN nieprzypadkowo został bohaterem filmu dokumentalnego "Comedie Polonaise" , jednego z ogniw projektu "Światła Brindisi - Imigracja w Europie". Jest on pierwszym polskim aktorem w zespole Comedie Francaise, odznaczonym prestiżowym medalem "Ordre National du Merite", a jednocześnie cenionym i popularnym aktorem filmowym w kraju. Jako polski artysta pracujący we Francji stał się człowiekiem dwóch kultur, symbolem sukcesu zawodowego odniesionego za granicą. Film Jakuba Skoczenia nie jest w ścisłym znaczeniu opowieścią o Sewerynie - aktorze. Kamera - niespokojna, żywa, z ręki - towarzyszy mu w bardzo różnych momentach: tych najbardziej oficjalnych, kiedy publiczność zgromadzona w gmachu Comedie Francaise nagradza jego kreacje oklaskami, i tych prywatnych, gdy pokazuje swojemu francuskojęzycznemu synowi ukochane miejsca w Warszawie. Obserwujemy aktora podczas pracy nad tekstem, kiedy powoli obraca, analizuje i interpretuje każde słowo sztuki, kiedy próbuje pokonać tremę przed przedstawieniem. Widzimy go podczas zdjęć do "Zemsty", gdy razem z Andrzejem Wajdą pracuje dosłownie nad każdym gestem i dźwiękiem. Z drugiej strony, poznajemy Seweryna również w relacjach z bliskimi - matką, córką Marysią i wnuczką. Film jest próbą naszkicowania portretu człowieka dwóch kultur, dwóch języków, dwóch światów. Wcale nie najważniejsze są tu rozważania o przyczynach i celach jego emigracji. Na pierwszy plan wysuwa się raczej kondycja człowieka i twórcy, który posiadł rzadki dar samorealizacji w dwóch ojczyznach.
[www.canalplus.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:32:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.