Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJMYRSKI PAMIĘTNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • 89' 05''

Szaman Delsumiaku nienawidzi Rosjan bo zabrali mu ziemię, zatruli stada reniferów i jego liczącemu 834 głowy narodowi Nganasanów odebrali motywację do życia. Ewenkijski myśliwy i rybak Kilka nienawidzi Rosjan bo zamienili jego życie w poniżające piekło. Rosjanin Dorofijenko zwany "ryżym" - myśliwy, farmer i przedsiębiorca nienawidzi tubylców bo zgłaszają prawa do tundry która historycznie do nich należy a co do której on samozwańczy "gubernator tundry" ma dalekosiężne plany jako biznesmen. Jeśli po tundrze przejedziesz traktorem ślady gąsiennic widoczne będą jeszcze po upływie trzydziestu lat. Jeśli zetniesz drzewko nie wyższe od ciebie miej świadomość że trzeba było czterystu lat aby osiągnęło twój wzrost. Wiosna, lato i jesień trwa tu razem trzy, maksymalnie cztery miesięce, pozostała część roku to zima z mrozami przekraczającymi 50 stopni Celsjusza. Ludy syberyjskiej północy to Dołganie, Nganasanie, Nieńcy, Eńcy, Ewenkowie. Na Półwyspie Tajmyr żyje ich niewiele ponad 50 tysięcy. 50 tysięcy ludzi na obszarze większym niż Niemcy... Żyją tu też Rosjanie. Tych jest najwięcej - 200 tysięcy głównie w miastach Norylsk i Dudinka na południowych krańcach półwyspu Tajmyr. I to Rosjanie odpowiedzialni są za bezwzględną eksploatację tego regionu. Norylsk, jeden z największych kombinatów metalurgicznych świata emituje w tundrę 2,5 miliona ton siarki rocznie. Miasto otacza dziś pierścien martwej ziemi o promieniu 300 km. Siarka zatruwa tundrę i jej prawowitych mieszkańców którzy nie mają dokąd odejść. Zatruwa też największe na świecie stada dzikich reniferów. Latem 1993 roku przejechaliśmy półwysep Tajmyr prowadzeni nadzieją że rozpad Związku Radzieckiego da szansę ludom północy i ich ziemi. Że przemiany doprowadzą do zatrzymania procesu dewastacji tundry. Chcieliśmy te przemiany obserwować i notować. Ale pamiętnik który w ten sposób powstał,to nie podróż nadziei a pożegnanie z tunndrą i jej mieszkańcami. I jeśli jest w nas odrobina wiary w to, że Tajmyr ma jakąś przyszłość to dlatego, że mieszkaję tam tacy ludzie jak zaman Delsumjaku, myśliwi Kilka i Jożyk, nienieccy pasterze jeleni i rosyjscy farmerzy tacy jak "ryży" - których często dzieli ale i łączy bezgraniczna miłość do tundry.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:31:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl