Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIE STEINE DIE GOTT SCHLEUDERT AUF DIE BARRIKADEN!

  • Tytuł polski: JAK KAMIENIE PRZEZ BOGA RZUCONE NA SZANIEC...
  • Tytuł alternatywny: DES PIERRE QUE DIEU LANCA CONTRE DES BARRICADES!
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 88 min

Pierwszego sierpnia 2004 przypadnie sześćdziesiąta rocznica wybuchu jednej z największych bitew w okupowanej przez Hitlera Europie - powstania warszawskiego. Przez sześćdziesiąt dni i nocy wyborowe dywizje niemieckie pospiesznie wycofane z frontu wschodniego i wielkie jednostki policyjne przerzucone z Rzeszy walczyły wtedy przeciw Polsce Podziemnej i jej żołnierzom wyszkolonym w konspiracji Armii Krajowej, Armii Ludowej, Batalionów Chłopskich i przeciw ochotnikom - entuzjastom - warszawskiej młodzieży. Niestety walczyły skutecznie. Nie zawsze wystarcza entuzjazm. Sto pięćdziesiąt lat wcześniej tak zwane pospólstwo warszawskie: czeladź, służba i rzemieślnicy pod wodzą mistrza szewskiego Jana Kilińskiego rozbiło w Warszawie rosyjski garnizon, w powstaniach 1830 i 1864-go roku warszawiacy brali wolność miasta w swoje ręce, rozbroili niemieckie wojska okupujące miasto w 1919-tym, a w roku 1920-tym wsparcie warszawskich gimnazjalistów i studentów z Legii Akademickiej pomogło regularnym oddziałom Józefa Piłsudskiego powstrzymać pochód bolszewików. Entuzjazmu nigdy nie brakowało Warszawie. Częściej brakowało broni i amunicji. Tak było we wrześniu 1939 i tak było, gdy w kwietniu 1943-go. Wybuchło pierwsze zbrojne powstanie antyhitlerowskie w Europie - tragiczne powstanie Żydów w warszawskim getcie. Wyzwolenie w styczniu 1945-go i historia Polski Ludowej: odbudowa miasta z ruin, Październik 1956-go, wydarzenia Marca '68, Grudnia '70 i Sierpnia '80... Żadna władza nie mogła i nie może liczyć na bezkrytyczną akceptację Warszawy. Ten film jest relacją dokumentalną o niepokornej wobec zła i przemocy tradycji Warszawy. Tradycji utrwalonej w dokumentach, fotografiach i sztychach, ale przede wszystkim w tym, co dziadowie-kombatanci przekazali wnukom, co zapisali nie tylko krwią na kamieniach ulic naszego miasta, ale także w sercach i umysłach wnuków.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:31:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman