Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W CIENIU SZCZURA... W OKU PTAKA...

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 29'

To był już czwarty miesiąc ciąży. Żaden porządny lekarz nie podejmie się zabiegu w takich okolicznościach. Są jednak medycy nieporządni, a także pokątne akuszerki gotowe za odpowiednią opłatą usunąć choćby i dziesięciomiesięczny płód. Do takiej właśnie cudotwórczyni trafiła młoda tancerka, zrozpaczona i załamana niechcianą ciążą. Zapukała do drzwi mieszkania w ponurej oficynie, weszła do obskurnego pokoju, wręczyła niechlujnej "babce" grubo wypchaną kopertę. Leżała już na stole, gdy usłyszała chrobotanie dobiegające z ciemnego kąta. "Spokojnie, to tylko szczur - pocieszyła kobieta klientkę.Tutaj ich pełno! Wojuje z nimi, ale..." Przerażona dziewczyna nie czekała na koniec wyjaśnień. Zerwała się na równe nogi i w popłochu, gubiąc po drodze odzież i drobiazgi, wybiegła ze strasznego domu. "Życie ocalił mi szczur - mówi Andrzej Zaniewski. Miałem już kilkanaście lat, kiedy poznałem rodzinną tajemnicę. Wykrzyczała ją matce babcia podczas jednej z licznych awantur. Odtąd pokochałem szczury. Widziałem w nich braci. Sąsiedzi walczyli z gryzoniami umykającymi ze spalonego Gdańska do Nowego Portu, ja uwalniałem je z pułapek." Bohater filmu przyjaźnił się też z gołębiami i innym ptactwem, z kotami i psami. Stworzenia były mu bliższe od ludzi. Były prawdziwe, szczere, piękne, mądre i wolne. Nie uwikłane w pęta konwenansu, polityki, ideologii, religii. A równocześnie tak ciężko doświadczane przez nasz gatunek. Wykorzystywane, prześladowane, mordowane. Nie widzimy w nich istot czujących, cierpiących, niezależnych, lecz tylko sługi. Nigdy nie dopuścimy do tego, aby powstała cywilizacja ptaków, ani tym bardziej - szczurów. Zwierzaki znalazły godne miejsce w twórczości Andrzeja Zaniewskiego, autora takich powieści, jak przetłumaczony na trzydzieści języków świata "Szczur", "Król anga", "Cień szczurołapa", lub "Śmierć arlekina". Także w domu prozaika i poety jest ich pełno. Po pokojach przechadzają się psy, a na biurku biegają szczury. W takiej właśnie scenerii artysta opowiada o swych doświadczeniach życiowych, przemyśleniach, inspiracjach, dokonaniach i planach twórczych. O pisarstwie Zaniewskiego mówi też znany krytyk literacki Piotr Kuncewicz.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:31:35
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor