Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ULICA WAPIENNA

w NASZ SPIS POWSZECHNY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny. 28 min.

Bohaterami kolejnego odcinka cyklu są mieszkańcy ulicy Wapiennej w Lublinie. Prowadzący spis ludności rachmistrz Tomek Mikołajewski wędruje od domu do domu, rozmawia z mieszkańcami, wysłuchuje ich żalów. Takich miejsc jest w Polsce wiele. Ludzie żyją w nędzy, czują się odrzuceni, niepotrzebni. Tu nikt nie zyskał na transformacji ustrojowej, nie zaznał dobrobytu, nie zasmakował wielkiego świata. Na zapomnianej uliczce ukrytej w cieniu blokowisk życie toczy się utartymi koleinami. Nuda i bieda. Ludzie mieszkają w starych domach bez wygód. Wokół rudery, walące się płoty, błoto i brud. Matka sześciorga dzieci nigdzie nie pracuje, mąż ima się dorywczych zajęć. Zapytana o najszczęśliwszy dzień w życiu kobieta odpowiada bez wahania, że najwięcej radości sprawiają jej dzieci. Wszyscy tęsknią za komuną, wówczas żyło się o wiele łatwiej. Z rozrzewnieniem wspomina się czasy Gierka. Była praca, lepsza opieka socjalna. Niedaleko stoi zadbany dom Murzyna. Przyjechał do Polski z Mauretanii. W 1995 roku wziął ślub z Polką, mają dwoje dzieci. Z wykształcenia jest lekarzem, ale nie znalazł pracy w zawodzie. Prowadzi lokalny sklep spożywczy, często pomaga biednym klientom, pozwalając im kupować na kredyt. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Płowdiw (FF Telewizyjnych)-Grand Prix
  w kategorii filmów dokumentalnych

ULICA WAPIENNA w internecie

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency