Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBUDZIĆ OLĘ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny, 28 min

W jednym z wywiadów w grudniu 1999 r. aktorka Ewa Błaszczyk powiedziała: "Wierzę, że 2000 rok będzie jeszcze szczęśliwszy, że będzie można tak spokojnie pożyć, zacząć smakować życie..." Tymczasem rok ten przyniósł jej rodzinie dwie wielkie tragedie: w styczniu zmarł ukochany mąż aktorki, Jacek Janczarski, a 11 maja jedna z 6-letnich wówczas córek bliźniaczek, Ola, zakrztusiła się popijając lekarstwo, straciła przytomność i zapadła w śpiączkę. Można powiedzieć, że "utopiła się w szklance wody". W stanie śmierci klinicznej trafiła do szpitala na Bielanach, a stamtąd, po reanimacji, na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Od czerwca 2000 r. przebywa na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. Całkowite niedotlenienie mózgu pociągnęło za sobą szereg ciężkich powikłań: porażenie mięśni, utratę wzroku i mowy. Przez rok stan dziewczynki niemal wcale się nie poprawiał. Dopiero po 7 miesiącach odzyskała wzrok, później po raz pierwszy podniosła głowę, po roku zaczęła przełykać papkowate pokarmy. Choć bardzo powoli, Ola stale robi postępy, jej organizm walczy o wyzdrowienie, ale droga do sukcesu jest jeszcze daleka. Dziewczynka nadal przebywa w CZD. Matka poświęca jej każdą wolną chwilę, Olę stale odwiedza również jej siostra Mania, która już doskonale rozumie, jak bardzo Ola potrzebuje miłości, cierpliwości i troskliwości wszystkich dookoła. Chociaż dziewczynka ma w CZD doskonałą opiekę, jej leczenie i bardzo długa rehabilitacja uświadomiły Ewie Błaszczyk istnienie dotkliwej luki w polskim systemie medycznym: brak placówki, która zajmowałaby się pacjentami tego typu. Dlatego w 2002 r. aktorka, wespół z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, założyła fundację "Akogo?" działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Dla sprawy stworzenia przy CZD małej, wzorcowej kliniki pozyskała szerokie grono znanych osób, które organizują koncerty charytatywne i aukcje. Ewa Błaszczyk nie traci nadziei, że jej córeczka wyzdrowieje. Siłę do walki czerpie z pracy i wiary, z życzliwości innych ludzi - tych bliskich i tych zupełnie nieznanych, którzy do niej piszą. A wszystko po to, by całkowicie "obudzić Olę". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2003
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Główna "Srebrny Lajkonik"
 • 2004
  Wrocław (Multimedia Festiwal Filmów Optymistycznych "Happy End")-Nagroda
  w kategorii: film dokumentalny

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 03:32:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor