Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAMEK

w NASZ SPIS POWSZECHNY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2002
  • 27 min.

Polskę po roku 1989 postrzega się jako kraj bezrobotnych górników i stoczniowców, byłych pracowników upadłych zakładów, wegetujących nauczycieli, wynędzniałych emerytów i bezdomnych biedaków, którzy nie widzą już żadnych szans na lepszą przyszłość. Są jednak i tacy, którym się powiodło. Oni nie chcą powrotu komuny, nie wspominają z rozrzewnieniem czasów Gierka. Mają komfortowe mieszkania, wspaniałe rezydencje i luksusowe samochody. Są wybrańcami losu, zarządzają wielkimi firmami, prywatnymi zakładami i fabrykami. Mają dostęp do niepublicznych szkół i zagranicznych renomowanych wyższych uczelni. To ludzie przedsiębiorczy i energiczni, którzy potrafili wziąć sprawy w swoje ręce. Na początku lat 90. zainwestowali, często ryzykując cały rodzinny majątek, nie zawahali się podjąć wielkiego wyzwania. Oni właśnie (gastronom, właściciel myjni, handlowiec, menedżer, prezes firmy, tłumaczka) są bohaterami "Zamku". Warszawa, stacja metra Wilanowska. Nieopodal dumnie wznosi się nad uprawnymi polami i łąkami okazały apartamentowiec z metalu i szkła. Przed wejściem do budynku całodobowo strzegą porządku i bezpieczeństwa ochroniarze. Elegancki hol, szybkobieżne przestronne windy oraz wnętrza stukilkudziesięciometrowych mieszkań budzą zazdrość i podziw przeciętnych zjadaczy chleba, użytkowników klitek w blokowiskach. Wśród mieszkańców pobliskich ruder krążą legendy o tym domu. Grunt pod budowę wieżowca spadkobierczyni majątku sprzedała ponoć za 5 milionów dolarów, z którymi wyjechała szukać szczęścia w wielkm świecie. Nie wszystkie lokale są wykupione, horrendalne ceny z pewnością odstraszają potencjalnych nabywców. Gdy zapadnie zmrok i robi się ciemno, tylko gdzieniegdzie widać w oknach palące się światła. Reszta mieszkań stoi pusta, mało kogo stać na takie luksusy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski