Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY PANEK. TO, CO NAJWAŻNIEJSZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 29 min

Jeden z największych polskich artystów XX wieku urodził się w Tarnowie w 1918 roku. W 1937 roku wyjechał do Krakowa i podjął tam studia graficzne w Instytucie Sztuk Plastycznych, a następnie w tamtejszej Staatliche Kunstgewerbeschule. Po wojnie kontynuował studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Eugeniusza Eibischa oraz Zbigniewa Pronaszki. Dyplom uzyskał w 1955 roku. Uprawiał malarstwo, lecz znany był głównie jako grafik, tworzący w technice drzeworytu i linorytu. Jego charakterystyczne, łatwo rozpoznawalne prace odznaczały się wyrafinowaną techniką i uproszczoną, zwartą formą. Elżbieta Dzikowska zarejestrowała na taśmie filmowej ostatnią wypowiedź Jerzego Panka. Schorowany artysta - z dystansem do przeszłości i siebie, nie bez humoru - wydobywał z pamięci to, co mu w nią zapadło, co zatem można uznać za w jego życiu najważniejsze. Cenił sobie wolność i nie lubił życia rodzinnego, w czasie wakacji uciekał więc od niego. Zapamiętał dziadka ze strony matki, który był krawcem i szył m.in. dla księcia Sanguszki, szkołę, w której uczniów za karę stawiano pod murem, filmy kowbojskie i jak w gimnazjum strzelił z gumki w księdza. Już jako chłopak dużo rysował - głównie z natury, przede wszystkim inwalidów wojennych i zubożałych arystokratów, których widywał na ulicach. Poszedł do Instytutu Sztuk Pięknych wbrew woli ojca pragnącego, by syn został aptekarzem. Jerzy Panek, jak mówił, studiował latami. Wspomina Ignacego Pieńkowskiego i prof. Eibisza, którego obraził, za co został wyrzucony z uczelni. Opowiada o artystach: Nachcie-Samborskim, Nikiforze, Jerzym Nowosielskim, Tadeuszu Brzozowskim i Kantorze, a zwłaszcza o swoim wielkim przyjacielu Józefie Gielniaku. Wspomina kobiety i erotykę oraz swoje ukochane psy - Pimpusia i Dudusia. Żył jak chciał - zawsze wolał być głodny, ale swobodny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:33:11
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.