Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAKON

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 25 min

Co jest za tym murem? Jak tam jest? Drogi za klasztorny mur wcale nie muszą być proste. Brat Kamil był punkiem, potem odbył służbę wojskową. I dopiero wówczas poczuł powołanie. Siostra Alicja marzyła, by mieć męża i siedmioro dzieci, nie ciała jednak być kurą domową, planowała ukończenie studiów, ale 21 lat temu podczas rekolekcji przeżyła coś, co zmieniło te plany i doprowadziło ją do Chrystusa: autostopem pojechała do klasztoru. Siostra Rita sprzątając w domu znalazła kalendarz dla rolników, a w nim artykuł zakonnicy, który zdecydował o jej przyszłości. Ojciec Maciej Zięba poszedł z dziewczyną na koncert i właśnie tam poczuł, że musi zmienić swoje życie. Zakonnicy i zakonnice ze zgromadzeń Braci Pocieszycieli z Getsemani, Ojców Dominikanów, Ojców Kamedułów i Sióstr Wspólnej Pracy opowiadają o tym z uśmiechem. Ze spokojem mówią o wcale niełatwym życiu w zakonnej wspólnocie, w której jest się skazanym na stałe przebywanie z grupą ciągle tych samych ludzi nie zawsze dających się zaakceptować bez reszty. O życiu pełnym wyrzeczeń i nie zawsze miłych obowiązków, bo klasztor to nie tylko modlitwa. Za furtą czekają rozczarowania i pułapki. Młody człowiek zamyka ją za sobą w przekonaniu, że oto zacznie realizować swój życiowy ideał, nie wie jednak z kim go będzie realizował. Składa śluby, lecz potem nie zawsze ma siłę, by ich dochować. Przychodzą zwątpienie. Zdjąć habit, sutannę? Kościół w Polsce jest postrzegany jako instytucja doskonała. Społeczności nie akceptują takich pomyłek - odrzucają tych, którzy zawrócili z zakonnej czy duszpasterskiej drogi. Jednym z najtrudniejszych aspektów zakonnego życia jest dochowanie ślubów czystości. Od kandydata do zakonu oczekuje się, aby był psychicznie i fizycznie zdrowy, nie kaleki, a także sprawny seksualnie. W Polsce nie przeprowadza się tego rodzaju badań, lecz wiadomo, że na świecie problem ten dotyczy 1/5 Kościoła. W klasztorach zawiązują się związki homoseksualne - zwalczane, działają bowiem destrukcyjnie na życie klasztorne. Księża i zakonnicy wiążą się też z kobietami. W zakonach istnieją nawet fundusze na utrzymanie księżowskich dzieci. Niestety, tylko tak rozwiązuje się tę kwestię: dzieci duchownych wzrastają bez ojców, a Kościół nie troszczy się o ich rozwój duchowy. O tych trudnych aspektach życia za klasztornym murem mówią w filmie zakonnicy i zakonnice, a także Iwona Saciłowska - psycholog, Zbigniew Mikołejko - religioznawca i prof. Tadeusz Gadacz - filozof, były zakonnik. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:25:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl