Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROSZĘ RAZ ZAPUKAĆ I CZEKAĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1977
 • Barwny, 17 min

Filmowy zapis dnia pracy warszawskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przygnębiający obraz jednej z ważniejszych instytucji państwowych, zarejestrowany 29 lipca 1977 roku. Widz ma okazję obserwować codzienny tryb pracy urzędu zajmującego się sprawami ludzi starszych i schorowanych, emerytów i rencistów.
W wąskich korytarzach siedzą starzy, zmęczeni ludzie. Niektórzy od wielu miesięcy próbują cokolwiek załatwić, czegoś się dowiedzieć. Upominają się o nienadchodzące od miesięcy wypłaty, proszą o korekty wyliczeń. Odsyłani od okienka do okienka, poganiani, niedoinformowani, odchodzą często z kwitkiem, by za miesiąc, dwa znów pojawić się w tym samym miejscu. Jakby dla zrównoważenia tych scen, kamera pokazuje też "drugą stronę okienka": zatłoczone pokoje, sterty dokumentów, teczek, papierów, staromodne maszynki do liczenia. Nic jednak nie jest w stanie zatrzeć wrażenia, że starzy ludzie są tu lekceważeni, przesuwani jak rzeczy, traktowani jak uprzykrzeni petenci. Bezradnie podążają korytarzami, na każdym niemal kroku trafiając na wywieszki typu: "W sprawach rentowych interesantów załatwia okienko nr 330" (zmieniają się tylko rodzaje spraw i numery okienek, które "załatwiają"), "Informacji w pokoju nie udzielamy", "Proszę raz zapukać i czekać". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1978
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Specjalna "Srebrny Lajkonik"
2022.05.21 06:25:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor